Bebekl ve Çocuklarda Yeniden Canlandırma

Çocuğunuz bilincini yitirmiş veya solunumu durmuşsa, beyin hasarı ve kalp yetmezliği riski altındadır. Nasıl ilkyardım yapacağınıza karar vermek için durumu hızlıca gözden geçirmelisiniz. Eğer bilinci yok ama solunum ve nabzı varsa, yardım çağırmak ve onu ayılma pozisyonuna getirmelisiniz . Eğer bilinci ve solunumu yok, ama nabzı varsa, suni solunum yapmalısınız . Solunumu ve nabzı yoksa, suni solunumla beraber kalp masajı uygulamalısınız . Tüm bu işlemler bebekler ve çocuklar için değişiklik gösterir.

 

Bebeklerin değerlendirilmesi

Bilinç durumunu kontrol edin 
İsmini söyleyerek, hafifçe sarsarak ve ayak 
tabanına vurarak bebeğinizin bilincinin açık olup olmadığını kontrol edin. On saniye içinde yanıt vermiyorsa, yardım isteyin.

Hava yolunu temizleyin 
Bebeğinizin ağzının içine bakın. Bir tıkanıklık görüyorsanız parmağınızla çıkarın, ama daha içeri ittirmemeye dikkat edin. Bir parmağınızla çeneyi kaldırıp başı hafifçe arkaya eğerek hava yolunu açın. 

Solunumu kontrol edin
Solunum bulgularını izleyin, dinleyin ve hissedin. İnip kalktığını görmek için göğsüne ve karnına dikkat edin. Solunum seslerini yakından dinleyin ve nefesiniyanağınızda hissetmeye çalışın. 5 saniye sonunda solunum belirtisi yoksa, beş kez suni solunum yaptırmalı, daha sonra nabzını kontrol etmelisiniz.

Nabzı kontrol edin 
El bileğinin üzerinde, iç yüze iki parmağınızı yerleştirin ve hafifçe basın. Beş saniye sonunda herhangi bir vurum almıyorsanız, bir dakika kalp masajı ve suni solunum yapın, daha sonra ambulans çağırın ve devam edin.

 

Çocukların değerlendirilmesi

Bilinç durumunu kontrol edin 
Hafifçe sarsıp çimdikleyerek çocuğunuzun bilincinin açık olup olmadığını kontrol edin. Sürekli ismini söyleyin. Yanıt vermiyorsa, yardım çağırın.

Hava yolunu temizleyin
Tıkanıklık olup olmadığını anlamak için ağzının içine bakın. Eğer varsa, parmaklarınızla temizleyin, ama tıkanıklığı daha da ileriye itmemeye dikkat edin. İki parmağınızı çenenin altına koyup kaldırarak hava yolunu açın. Diğer elinizi alnına koyarak başını geriye eğin.

Solunumu kontrol edin 
Solunum bulgularını izleyin, dinleyin ve hissedin. İnip kalktığını görmek için göğsüne ve karnına dikkat edin. Solunum seslerini dinleyin ve nefesini yanağınızda hissetmeye çalışın. Eğer nefes almıyorsa, beş kez suni solunum yaptırın ve daha sonra nabzını kontrol edin. 
Nabzı kontrol edin 
Çocuğunuzun kalbinin attığını anlamak için şahdamarından nabzını kontrol edin. Boynun her iki yanından çene kenarlarına uzanan geniş kasın hemen önüne parmaklarınızı koyarak nabzı bula­bilirsiniz. Nabız yoksa, bir dakika boyunca kalp masajıyla beraber suni solunum yaptırıp ambulans çağırmalısınız.

 123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük