Bebek ve Çocuklarda Şok

Şok genellikle sıkıntı verici bir olaya karşı duygusal bir yanıt olarak düşünülse de, tıbbi anlamda kan basıncındaki kritik bir düşüş sonucu dokulara giden kan miktarındaki azalma anlamına gelir. Eğer hızla tedavi edilmezse, hayati organların fonksiyonu bozulur ve çocuk ölebilir. Korku ve ağrı, şoku ağırlaştırabilir ve bu durum kazalarda sıklıkla görülebilir.

Bulgular Şoka karşı vücut ilk olarak adrenalin ar­tışıyla yanıt verir. Bunun sonucunda hızlı bir na­bız, özellikle dudak çevresinde soluk, grimsi bir cilt, terleme görülür. Şok ilerledikçe çocuğunuz susuz­luk hissedebilir, bulantı ve kusma olabilir. Halsiz­lik ve baş dönmesi muhtemeldir, solunumu yüzeysel ve hızlıdır. Nabzı hızlı ve düzen­sizdir.

Şok ilerledikçe, kan vücut yüzeyinden merkezine doğru çekilir ve beyne giden kan miktarı azalır. Çok ağır olgularda, beyne giden kan miktarı azaldığın­da, çocuğunuz huzursuz ve endişeli olabilir; esne­yebilir veya iç çekebilir ("hava açlığı"). Şok tablosu ağırlaşırsa bilinci kaybolur ve kalbin işlevi durur.

 

Şok nedenleri

Şok, kan basıncının ani olarak düşmesi sonucunda oluşur. Bunun başlıca iki nedeni vardır: Elektrik çarpmasında olduğu gibi sinir felci veya ciddi yanıklarda fazla miktarda kan veya vücut sıvısı kaybı.

Bir kaza sonucu şiddetli iç veya dış kanama olabilir ve bu vücutta dolaşan kan hacmi­nin azalmasına yol açar. Tedavi edilmemiş ciddi dehidratasyon, özellikle de çocuğunuzun ateşi, kusması veya ishali varsa ve kaybedilen sıvılar yerine konmamışsa şoka neden olabilir.

Çocuğunuzun arı sokmasına, bir yiyeceğe veya ilaca karşı ciddi bir alerjisi varsa, kan basına hızla düşebilir. Alerjenler kan damarlarının genişlemesine, dokuların şişmesine ve hava yollarının daralmasına neden olur. Dokulara yetersiz oksijen gitmesi sonucu ölüm tehlikesi mevcuttur. Buna anafilaktik şok adı verilir.

Diğer şok nedenleri arasında peritonit (karın zarı iltihabı), omurilik yaralanması ve bazı zehirlenme tipleri, bulunur.

 

Yapılması gerekenler

Çocuğunuzda şoktan şüpheleniyorsanız, mümkün olduğunca çabuk ambulans çağırmalısınız. Fazla kan kaybettiyse, kanamayı durdurmaya ve yanıklar veya görünür diğer şok nedenleriyle baş etmeye çalışın. Onu mümkün olduğunca az hareket ettirin; ayaklarının altına birkaç yastık koyup yatırarak bacaklarının göğ­sünden yüksekte olmasını sağlayın; bu kanın kalbe dönüşünü kolaylaştıracaktır. Boyun, göğüs ve beli­ni sıkan şeyleri gevşetin, kusmaya karşı başını yana doğru çevirin.

Çocuğunuz çok endişeli olacaktır, bu nedenle onunla kalıp konuşmaya ve sakinleştirmeye çalışmak çok önemlidir. Korku ve acı şoku ağırlaştırabilir, bu ne­denle çocuğunuzu mümkün olduğunca sakin tut­malı ve rahat ettirmelisiniz. Aşırıya kaçmadan vücu­dunu sıcak tutmanız gerekir. Üstüne ve başının et­rafına bir battaniye örtmek onu koruyacaktır. (Çok küçük bir çocukta battaniye vücudu sarmalıdır.) Ço­cuğunuzda bir yaralanmaya bağlı şok gelişmişse, has­taneye gittiğinde ameliyata ihtiyaç duyabilir, bu ne­denle ona yiyecek veya içecek bir şey vermeyin. Su­sarsa, dudaklarını suyla ıslatın. Solunum ve nabzını sürekli kontrol edin ve gerektiğinde yeniden canlan­dırma uygulamaya hazır olun.

 

 

 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük