Bebek ve Çocuklarda Tıkanma

Çocuğunuzun hava yolları tamamen tıkanırsa veya akciğerlerine yeterli hava girişi yoksa, bilincini kaybedebilir. Çocuğunuz bilincini kaybettiğinde kasları gevşeyip normal solunumu geri gelebilir. Nefes almaya başlamazsa "yeniden canlandırma" uygulamanız gerekir .

Normal solunumu sağlamak için tıkanıklığı temizlemeniz gerekir. Bebeğinizin sırtına vurarak öksürmesini sağlayın. Eğer işe yaramazsa, aşağıdaki işlemleri uygulayın. (Bir yaşın altındaki bebekler veya küçük çocuklar için, bebeklere uygulanan işlemi uygulamalısınız, karına baskı uygulamak küçük çocuklara zarar verebilir.) Eğer işlevi hemen işe yaramazsa, yardım ulaşana veya tıkanıklık temizlenene kadar tekrar edin.

Bebekler için

Sırtına vurma
Başını alçakta tutarak ve başıyla omuzlarını destekleyerek, bebeğinizi baş aşağı şekilde kolunuza yatırın. Kürekkemiklerinin arasına beş kez sertçe vurun.

Ağzını kontrol edin
Diğer kolunuzun üzerinde başını yukarı çevirin. Parmağınızı dilinin üstüne koyarak bebeğinizin ağzının içine bakın. Eğer tıkanıklığı görebiliyorsanız, parmağınızla çıkarmaya çalışın, ama asla parmağınızı boğazına sokmaya çalışmayın.

Göğüs baskısı
Eğer vurmalar işe yaramadıysa, göğüs kemiğinin alt ucuna iki parmağınızı yerleştirin ve beş kez ani ve sert şekilde 2 santimetrelik baskı uygulayın. Tekrar ağzını kontrol edin. Eğer tıkanıklık temizlenmediyse, ambulans çağırın. Yardım ulaşana dek 1. ve 3. adımları tekrarlayın.

Çocuklar için

Sırtına vurma
Çocuğunuzu öksürterek tıkanıklığı atmaya teşvik edin. Eğer başaramazsa, dizlerinizin üstüne yüzükoyun yatırın ve kürek kemik­lerinin ortasına beş kez ani ve sert şekilde vurun. Eğer işe yaramazsa, göğüs baskısıyla devam edin.

Göğüs baskısı
Çocuğunuzu yere sırtüstü yatırın. Elinizin ayasının alt kısmını memelerinin hemen altında göğsünün ortasına yerleştirin ve ani ve sert şekilde beş kez 3 santimetre derinliğinde bastırın. Tıkanıklığın görünüp görünmediğini kontrol edin, ama parmağınızı boğazına sokmayın.

Karın baskısı
Eğer tıkanıklık açılmadıysa, el ayanızın alt kısmını göğüs kafesinin hemen altında karnın orta bölümüne yerleştirin ve beş kez sertçe arkaya ve yukarı doğru bastırın. Tekrar ağzını kontrol edin. Eğer tıkanıklık temizlenmediyse ambulans çağırın. Yardım ulaşana dek bu işlemleri tekrarlayın.
1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük