Böcek ısırık ve sokmaları

Alerjik reaksiyon olmadıkça, sokma ve ısırıklar ge­nellikle ciddi değildir. Bununla birlikte, ağız veya boğazdaki sokmalar, havayollarında şişme ve daral­ma yapabileceği için tehlikelidir. Sokan hayvanlar arasında arılar, eşekarıları; ısıran hayvanlar arasın­da pireler, sivrisinekler ve keneler vardır. Bir sok­ma ani, keskin bir ağrı olarak hissedilir ve iltihaplı bir cilt yaması üzerinde kabarık, beyaz bir alan ola­rak görülür. Isırıklar daha az ağrılıdır ve normalde hafif bir rahatsızlık ve iltihaba yol açar.

Ne yapmalı?

  • Soğuk kompres uygulayın ve daha sonra yaraya ra­hatsızlığı gidermek için kalamin losyonu sürün. Eğer çocuğun cildinde iğneyi görürseniz, keskin olma­yan bir bıçakla dikkatlice çıkarın.


  • Eğer çocuğunuzu pire ısırdıysa, ev hayvanınızı ilaç­layın ve evinizi dezenfekte ettirin.
  • Sivrisinekler bö­cek ilaçlarıyla ortadan kaldırılabilir.
  • Seyahate çıkar­ken, gittiğiniz bölgeye göre, gerekirse sıtmadan korunma ilaçları kullanın.
  • Kene ısırıkları ağrısızdır ama enfeksiyon ve hastalığa yol açabilir, bu nedenle tıbbi yardım almalısınız.
  • Eğer çocuğunuz ağzının içinden sokulduysa, ağ­zına bir buz küpü verin (bir yaşın üstündeyse) ve şişme solunumunu engelleyebileceğinden tıbbi yar­dım alın.
  • Çocuğunuzun sokmaya karşı alerjisi varsa acil müdahale gerekir. Alerjik bir reaksiyonun bul­guları yüz ve boyunda şişme, gözlerde şişme, solu­num güçlüğü, kırmızı noktalı cilt, hışıltı ve hava aç­lığıdır.


İğnenin çıkarılması
Eğer iğne hâlâ cillteyse, cımbızla çıkarın. İğneyi cilde mümkün olduğunca yakın tutun ve dikkatlice çekin. İğneyi tepesinden tutmayın. Zehir kesesini sıkabilir ve zehrin yaraya girmesine neden olabilirsiniz.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük