Baba olmak için hazır mısınız?

Bebeğinizi tanımak heyecan verici bir tecrübedir; fakat bazen hayal kırıklığına uğrarsanız hiç şaşırmayın.
Yapmanız gereken birçok düzenleme vardır ve bunların çoğu zordur. Bununla birlikte günlük ev yaşantınıza uyumunu sağlamak, istek ve ihtiyaçlarını anlamak ve aranızdaki sevgi bağını korumak için bebeğinize sık sık tatlı sözlerle dil dökmeniz gerekir.
Birçok anne doğum sonrası ilk haftalarda üzüntü nöbetleri geçirir. Bu, doğum sonrası bunalım tıbbi yardım gerektiren çok daha ciddi bir durumdur. Anne babalığın getirdiği sorumluluk size çok ağır gelebilir; fakat bebeğinizin büyüyüp gelişmesini izlemek olumsuz duygulara kolaylıkla karşı koymanızı sağlar. Bu arada kendinize de vakit ayırarak hem enerji depolanmalı, eşinizle de bir ilişkiniz olduğunu unutmamalısınız.

Yaşam tarzının değerlendirilmesi

Günlük yaşantımızdaki birçok olay bebekten doğrudan etkilenmekte veya onu doğrudan etkilemektedir.

Zaman: Birçok insan çok yoğun bir yaşam sürer ve yeni anne babaların çoğu, bebeklerinin bu yoğun tempoya ayak uyduracağını düşünürler. Bu doğru değildir. Bebeklerin ve çocukların bakımı için geniş bir zaman ayrılması gerekmektedir,
ancak anne ve babaların ne çocuklarına, ne kendilerine, ne de çevrelerindeki insanlara ayıracak yeterli zamanları yoktur.

Masraflar: Gelir düzeyine ve ailenin boyutuna bakılmaksızın ortalama olarak çocuklarla ilgili, giyim ve malzeme gibi harcamaların tutarı aylık gelirin yüzde 15 - 25’i arasında değişmektedir. Fakat bunun yanında, ısıtma, ulaşım gibi gizli masraflar ve -dışarıda yemek, tatil ve bazı özel zevkleriniz gibi-çocuğunuz uğruna vazgeçeceğiniz harcamalar da bulunmaktadır.

İlişkiler:Çocuk sahibi olunca sadece eşinizle olan ilişkinizde değişiklik olmaz. Anne ve babanızla olan ilişkinizde de değişiklikler olur ve çocukluk arkadaşlarınızdan uzaklaşarak sizinle aynı tecrübeleri yaşamış çiftlerle arkadaşlığa yönelirsiniz.

Sigara: Sigara tüketimi çocuğunuzun sağlığına zararlı en önemli etkenlerden biridir. Sigarayla ilişkili rahatsızlıklar arasında düşük, ölü doğum, plasenta rahatsızlıkları, düşük doğum ağırlığıyla, doğum ve gelişme geriliği ve anormal gelişim yer almaktadır.

 

Sigara içimi sperm sayısını azaltmaktadır; anne sigara içmiyorsa bile hamilelik sırasında babanın İçtiği sigara dumanının anne tarafından da solunması bebeğe zarar vermektedir. Gelişimleri beş, yedi ve on bir yaşında değerlendirilen sigara tiryakilerinin çocuklarının gelişme ve öğrenme yetersizliğine sahip oldukları görülmüştür.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük