Babalığa hazırlık

Erkeklerin çoğu aslında güçlü bir çocuk bakma içgüdüsüne sahiptir ve eğer fırsat verilirse mükemmel birer baba olabilirler.
Kimse ebeveyn olma konusunda kendine güvenmez ve doğal olarak, babalık düşüncesi çekimserlik yaratabilir. Bu konuya biraz kafa yorup, hazırlık yaparak ruhsal açıdan güç toplanabilir ve babalığa hazırlanılabilir.

Babalık yolunda ilerlemek

Gebelik ve çocuk sahibi olma, anne babanın ortak bir macerası olarak değerlendirilmelidir. Ancak genelde babaların bu tür kitaplarda biraz geri planda kaldıkları görülmektedir.
Bu yanlış eğilimin düzeltilmesi gerekmektedir. Kadınlar ne kadar iyi anne olabiliyorlarsa erkekler de o kadar iyi baba olabilirler. Bebekler de babalarının bakımından annelerinin bakımından aldıkları hazzı alabilirler: Tek başına bu gerçek bile çocuk bakımının eşit bir şekilde paylaşılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Çocuğun bakımını eşit şekilde paylaşma ilk bakışta zor görünebi­lir ama aslında böyle değildir. Biraz planlı ve fedakâr olduktan sonra, bebek bakımı tüm yönleriyle paylaşılabilir. Yine de bebek bakımı demek, bebeğinizi sevmek, onu cesaretlendirmek, eğit­mek, büyümesini ve gelişimini takip etmek ve onunla, hayattaki en kuvvetli bağları kurmak demektir. Aklı başında hangi insan böyle bir fırsatı kaçırabilir?
Erkekler böylesine eşsiz bir ilişkiden mahrum kalmamalıdırlar. Kendilerini bebeklerine verince, aynı zamanda eşleriyle olan ilişkilerinin de güçlendiğini fark ederler. Anne­nin rolü konusunda herhangi bir şüphe yoktur.
An­ne çocuğuna bakar: Onu besler, teselli eder, giydi­rir, yıkar, eğitir, taşır, soyar, yatırır ve ninni söyler’. Hepimiz bu şekilde büyütüldüğümüz için anne­lerin bu rolünü benimseriz. Babanın rolünü ta­nımlamak ise daha tartışmalı bir konudur.
1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük