Çocuklar ve Köpekler

 

Çoğu köpek cinsi spesifik bir amaç için geliştirilmiştir ve bu da insanlar etrafında nasıl davrandıkları üzerinde büyük bir etki gösterir.

Çalışan cinsler

Avustralya Çoban Köpeği, Kepli, Border Collie gibi çalışan cinsler sürü gütmek, kovalamak ve hatta ısırmak için yetiştirilmişlerdir. Çok enerjiktirler ve kuvvetli bir gütme hissine sahiptirler. Bu köpek cinsleri genellikle varış bahçelerinde sıkılır, ve çocuklar etrafında fazla heyecanlanabilir. Daha çok köpeğini dış mekan aktivitelerine katan genç bir çocuk sahibi aktif aileler için uygundur.

Koruyucu cinsler

Alman Kurt Köpeği, Maremma, Rottweiler, Doberman ve Akita gibi cinsler çok koruyucu ama aynı zamanda kendi aile üyeleri için sadık ve güvenli olabilirler. Bazen dışarıdan gelenleri bölgelerine sokmayı reddederler. Bu, ziyaret eden arkadaşlarla potansiyel olarak bir sorun yaratabilir. Buna rağmen, bu cinslerin bazı bireylerinin çocuklarla tamamen mükemmel bir ilişki kurduğunu da gördüm.

Küçük cinsler

Bazı insanlar büyük bir hata yaparak küçük bir köpek almanın daha iyi olduğuna inanıyor. Bu her zaman doğru değildir zira çoğu küçük köpek çocukların davranışından korkmaktadır ve bir bebeğin kovalamasından rahatsızlık duyabilirler. Bu da ısırmalarla sonuçlanabilir – Avustralya’daki çoğu raporlanmış köpek ısırıklarının failleri küçük köpeklerdir. Ayrıca, Jack Russel veya Fox Terrier gibi çoğu küçük teriyer oldukça enerjiktir ve bir şeyleri kovalayıp yakalamayı severler. Bu, çocuklar düşünüldüğünde problem yaratabilir.

Büyük cinsler

Herhangi bir büyük köpeğin iyi seviyede basit itaate uyması çok önemlidir, yoksa bir çocuğu devirmek çok kolay olduğundan devasa boyutu bir problem olacaktır.

Genel bir kural olarak aileniz düşük bir aktivite seviyesine sahip bir köpek almayı denemeli, çünkü küçük çocuklara sahip birçok aile zaman yoksunudur, çok fazla tarama gerektirmeyecek bir köpek seçin

Evlat edineceğiniz yavrunun iki ebeveyniyle de tanışmaya çalışın. Davranışlar bir parça miras yoluyla geçer ve eğer ebeveyni utangaç veya agresifse uzak durun. Eğer iki ebeveyn de çocuklardan hoşnutsa doğru yöndesiniz.

Köpeğinizin insanlar ve diğer hayvanlarla iyice sosyalleşmesi çok gereklidir.

Her köpek basit itaat eğitimi almalı ve siz söylediğinizde nasıl oturacağını, duracağını, bırakacağını ve geleceğini bilmeli.

Köpeğinizi için kurallar koyulmalı ve ayrıca çocuğunuz köpek uyurken veya yemek yerken sevmemek gibi kurallara da uymalı.

Çocuklar bir köpeğin oyuncak olmadığını ve buna göre davranılması gerektiğini anlamalılar.

Her köpeğin bireysel şahsiyeti genetiğine ve yetiştirilmesine bağlı olarak oldukça farklılık gösterse de aşağıdaki cinslerin çocuklara davranışı genellikle iyidir:

  • Cavalier King Charles Spaniel
  • Cocker Spaniel
  • Golden Retriever
  • Great Dane- ama dev boyutu daha ileri yaşlı çocuklar için olduğu anlamına gelir
  • Labrador Retriever
  • Maltese/ ShihTzu cross – resmi olarak “cins” olmasalar da bu kırmalar genellikle çocuklarla iyidir
  • Pug
  • Whippet

 123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük