Bebekler ve köpekler


Eve bir bebek getirmek heyecanlı ama meşgul bir zamandır. Herkes için büyük değişiklikler söz konusudur ve bu alışkın olduğu ilgiyi artık göremiyor olan evcil hayvanlarımız için de geçerlidir. Evcil hayvanlar bebeğin gelişine çoğunlukla çok iyi uyum gösterirler ama düzgün plan yapıp davranışlarınızda mantıklı olmak önemlidir.

Önceden iyi hazırlanın

Evcil hayvanlar çoğunlukla bebeğin gelmesinden önce çocuğun yerine geçer ve insanlar kısa bir süre sonra bir bebeğin gelişinin öncelik kazanacağını bildikleri için suçluluk duyar. Sonuç olarak, insanlar sıklıkla evcil hayvanlarını bebekler gelene kadar evcil hayvanın alabildiği kadar sevgi ve şefkat almasını istediklerinden şımartır. Bu, yatak veya koltukta kucaklaşmalara izin verme, fazladan mama, daha fazla yürüyüş, vb. şeklinde olabilir. Diğer bir grup da evcil hayvanlarını bebek doğduktan sonra geri plana atabilir, son kullanma tarihi dolmuş gibi onları arka bahçeye atayabilir.

Ne yazık ki, bu yanlış bir yaklaşımdır; evcil hayvanınızın alışkanlıklarında herhangi bir değişikliği doğumdan uzun zaman önce yapmaya başlamalısınız. Evcil hayvanınızın bebeği hayatının başlıca değişiklikleriyle ilişkilendirmesini istemezsiniz. Onun yerine, bebeğin evcil hayvanınızın gözünde pozitif bir şey olarak görünmesini isteriz. Eğer evcil hayvanınızın yatak odasına, koltuğa veya evin içine girmesine izin vermeyecekseniz, bu değişiklikleri birkaç ay öncesinden başlatın.

Problem davranışlar

Zıplamak, tasmayı çekiştirmek ve havlamak gibi problem davranışlarla en kısa zamanda ilgilenilmesi gerekir. Köpeğinize itaat eğitimi vermek için bir köpek yetiştiricisinin yardımını alın. İstediğiniz en son şey odaya her girişinizde üzerinize çullanan gürültücü bir köpektir. Köpeğiniz en azından uzak bir mesafeden bile komutunuzla oturmayı ve yatmayı öğrenmelidir. Köpeğinizin kendi kendine zaman geçirirken rahat olmasını ve istediğiniz zaman dışarı çıkmaktan mutlu olmasını istersiniz.

Agresiflik

Bu göz ardı etmemeniz gereken bir davranıştır. Eğer köpeğiniz insanlara veya diğer hayvanlara karşı hırlama, savunma veya ısırma gibi herhangi bir agresiflik işareti gösteriyorsa bir an önce profesyonel yardım almalısınız. Çoğu insan köpeklerinin davranışları yüzünden endişelenir ve köpeklerine ellerine olmadan yanlış sinyaller gönderirler, bu da problemi daha kötü hale getirebilir. Bunu kendiniz çözmeye çalışmayın!

Doğumdan hemen önce

Doğumdan en az bir ay önce

  • Bebek odasını hazırlayın ve görüntü ve seslere alışabilmesi için köpeğinize bir tur attırın.
  • Bebek sesleri içeren bir kaset alın ve bebeğiniz ağlama sesine tepki vermeyene kadar kısık sesle çalın. Çoğu köpek önceden hiç bebek ağlaması duymamıştır ve bu onların alışabilmesi için iyi bir yöntemdir.
  • Bariyerler – eğer köpeğinizin (ya da kedinizin) bebek odasına girmesinden endişe duyuyorsanız kapıya geçici bir paravan ya da bebek kapısı koymak bir çözüm olabilir. Bebeği hala duyup görebileceksiniz ve kedinizin veya köpeğinizin bebeğin eşyaları üzerine yerleşerek uyumadığından emin olacaksınız.
  • Köpeğinizi boş bir bebek arasıyla yürümeye alıştırın. İnsanlar tuhaf olduğunuzu düşünebilir ama bir bebek arabası ve köpekle yürürken idare edecek çok şey vardır. Bu, ayrıca köpeğinizi bebek arabasına ve yürümek zorunda kalabileceği farklı ritme alıştırır.

Bebeği eve getirmek

Bebek eve gelmeden birkaç gün önce üzerinde bebeğin kokusu olan bir kıyafet veya bir battaniye getirin, böylece köpeğiniz kokuya alışabilsin.

Eğer mümkünse bebeğinizi eve getirmeden kısa bir süre önce birinin köpeğinize egzersiz yaptırmasını sağlayın, böylece heyecanlanmaya daha az meyilli olacaktır – özellikle sizi birkaç gündür görmüyorsa.

Köpeğinizle ilk tanışma için, bebeğinizin başka birinin tutması iyi fikir olabilir. Köpeğiniz sakinleştikten sonra bebeği biri içeri getirsin. Heyecanlanmayın – eğer köpeğiniz meraklandıysa bu çok normaldir, ve eğer bebeği görmezden gelirse bu da normaldir. Herkes pozitif olmaya çalışıp köpeğinize ne kadar iyi bir köpek olduğunu söylerse bu da yardımcı olacaktır. Köpeğinizi iyi davrandığı için ödüllendirmenizi tavsiye ederim.

Köpeğinizin bebeği pozitif bir şey olarak görmesini gerçekten istiyorsanız, o zaman köpeğiniz bebeğinizle aynı odadayken köpeğinize övgüler veya ödüller yağdırın ya da onunla en sevdiği oyuncakla oyun oynayın. İdeali, bu iş için birinden yardım almanızdır. Köpeğiniz köpeği eğlenceli zamanlarla ilişkilendirmeye başlayacaktır.

Köpeğinize yemeğini bebek odadayken verin, böylece bebek köpeğinizin gününün favori zamanlarında yanında olmuş olsun.

Köpeğinize bebeğin oyuncaklarını aldığında kızmayın, zira neden bağırdığınızı anlamayacaktır ve bebeğin kokusunu başının belaya girmesiyle ilişkilendirebilir. Yerleşimi köpeğiniz bebeğinizin oyuncaklarına erişemeyecek şekilde ayarlamalısınız.

Yardım isteyin

Aile veya arkadaşlardan yürütme, bakım, besleme, vb. için yardım istemekten korkmayın. Eğer imkanınız varsa köpeğinizin ihtiyacı olan egzersizi alması için bir köpek yürütücüsü tutmak iyi bir fikirdir, ve böylece size evde sessiz bir vakit kalır.

Gözleyin

Hiçbir zaman bir evcil hayvanı bebeğinizle tek başına bırakmayın, ne kadar güvenilir olduklarını düşünseniz bile.

Sağlık

Köpeğinizin pire ve kurtları için ilaçlarını düzenli kullandığınızdan emin olun.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük