Evcil Kaplumbağalar ve Salmonella Bakterisi

Çocuklar ishalle boğuştuğunda doktorlar genellikle evde evcil hayvan bulunup bulunmadığını sorarlar. Özellikle evde bulunan hayvanın bir sürüngen olup olmadığını, hatta bunun bir evcil kaplumbağa olup olmadığını sorgularlar. Peki niçin ? Çünkü bu tür varlıklar Salmonella bakterisi taşırlar ve bu bakteri genellikle küçük bebekler ile çocukları etkiler. Birçok ebeveyn, tavuk, yumurta, hatta fıstık ezmesiyle bile bu bakterinin taşınabileceğini bilir; tıpkı evcil kaplumbağalarda da bu bakterinin olabileceğine inandıkları gibi. Bu anlamda yapılan bir araştırmada, dört haftalık bir bebeğin ölümüne evde yaşayan bir kaplumbağadaki Salmonella bakterisinin yol açtığı anlaşıldığından, bu konudaki tıbbi hassasiyetler ve uyarı sıklığı artırılmıştır.

Salmonella rahatsızlığının belirtileri

Bu rahatsızlık özellikle kanlı ishal, ateş, kusma, baş dönmesi ve mesane krampına sebebiyet verir ve genellikle dört ila yedi gün süren bir hastalık hali yayar.

Bir kaplumbağadan nasıl salmonella bulaşır ?

Bunun nedeni bir sıyrık veya bir ısırık olmaz. Öteki hayvansal enfeksiyon türleri gibi değildir; bunun yerine, kaplumbağaların kabukları ve ciltlerinde bulunan Salmonella bakterisi, bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlar.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük