İlk üç ay

Tebrikler, partneriniz (ve siz) hamile! Bebeğiniz rahimdeki hayatına başlıyor. Partnerinizin göbeğinde bebeğin ihtiyacı olan tüm bakım ve besinler oluşuyor! Ebeveynliğe geçiş ve bir baba olmak yavaş yavaş sizi ele geçiriyor. Baba olacaksınız... Eyvah! Harika! İnanılmaz!

İlk üç ayda neler beklemelisiniz?

Çoğu erkek hamilelik hakkında bir şeyler öğrenmeye pozitif tepki verir, fakat ayrıca şüpheleri ve kafa karışıklıkları da olabilir. Planlanmamış bir hamilelik iki taraflı bir tepki doğurabilir. Müstakbel babalar için hamilelik korku ve umut duygularını tetikler. Bu süreçte duygularınızı anlamak “erkekten babaya” olan rolünüzün nasıl geliştiğini görmeye başlamanıza yardımcı olur.

İlk üç ayda görülen genel kaygılar: partnerinizin sağlığı hakkında korkular, para konusunda endişe ve nasıl bir baba olacağınız hakkında düşünceler.

İlk birkaç ayda, partnerinizin vücudu hamileliğe alışırken, sabah bulantıları, uykusuzluk, ruh hali salınımları, yorgunluk ve yemek yeme alışkanlıklarında değişiklik yaşayabilir. Bu belirtiler normal olmasına rağmen eşinizi bu kadar rahatsız görmeye alışkın olmadığı için yardım etmek için ne yapabileceğinizi düşünmeye başlarsınız.

Çoğu müstakbel baba ileriye doğru bakıp bir bebek sahibi olmanın mali durumlarını nasıl etkileyeceği konusunda endişelenir. Eğer ikiniz de çalışıyorsanız eşinizin bir süre işten uzak evde oturmasının gelirinizi nasıl etkileyeceği konusunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Daha büyük bir ev ya da bir araba ihtiyacı, veya bebek geldikten sora çıkabilecek yeni masraflar hamileliğin ilk evrelerinde görülen tipik kaygılardır.

Son olarak, çoğu müstakbel baba nasıl bir baba olacakları konusunda kaygılanır. Siz doğduğunuzda babanız için durumun nasıl olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Babanız siz doğduğunuzda ne kadar hazırdı? Müstakbel bir baba olarak babanızın sahip olmadığı ve sizin sahip olduğunuz fırsatlar neler?

Tüm bu yeni “kaygılar” bir yıldan az bir süre içinde baba olacağınızı fark ettiğinizde “uyanan” normal hislerdir.

Toplumumuzda müstakbel babalar için çok fazla görev tanımlamayız. İhtiyaçlarının ne olduğundan ve hamilelikteki rollerinin ne olması gerektiğinden emin değilizdir. Müstakbel babalar ne kadar erken müdahil olurlarsa kendilerini o kadar yeni “ailelerinin” içinde hissederler. Partnerinizle doktor ziyaretlerine gitmek, başka babalarla konuşmak, ebeveynlikle ilgili yeni kitapları incelemeye başlamak ebeveynliğe geçiş sürecinizi başlatmanızın yollarıdır.

Eşiniz için

  • Eşinizle bir çocuk yapmakla ilgili umut ve düşlerinizden, korku ve kaygılarınızdan konuşun.
  • Düzenli olarak yürüyüşe çıkın.
  • Hayatlarınızın nasıl yavaşlayabileceğini, gelecek aylarda ne kadar az şey yapabileceğinizi ve hamilelikten nasıl zevk alabileceğinizi konuşun.


Kendiniz için

  • “Hamile olma” ile ilgili haberleri paylaşmak istediğiniz arkadaşlarınızı seçin.
  • Bir kitapçıya gidin ve ebeveynlik ile ilgili kitaplara göz atın, bir tanesini kendiniz için seçin.
  • Baba olmakla ilgili duygularınızı yansıtmak için yalnız zaman geçirin.


1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük