İkinci üç ay

 

İkinci üç ayda bebeğinizin kalp atışını duyma şansına sahip olacaksınız, ve muhtemelen bebeğinizi ultrason ile görebileceksiniz. Bu deneyimler genellikle bir gerçeklik hissi getirir... bir bebeğimiz olacak!

Toplumumuzda erkeğin ailelerimize duygusal katkılarından çok mali katkılarına değer vermeye meyilliyiz. Bu yüzden de çoğu müstakbel babanın para veya mali güvenceye odaklanması da anlaşılabilir. Ayrıca bu partneriniz ve doğmamış çocuğunuz ile ilgili endişelerinizi ifade etmenin “erkekçe” bir yoludur da. Mali durumunuzun bebeğin gelişiyle nasıl değişeceğini düşünmeye başlamak çok normaldir, fakat eğer para işleriyle zihninizi çok fazla meşgul ederseniz daha derin başka dertleriniz de ortaya çıkabilir. Eğer “parayla” ilgilenmenin tüm sorumluluğunuz olduğunu hissederseniz, bu yeterlilik ve güvenlik gibi daha derin meselelere dokunabilir. İkinci üç ayda mali durumunuzu partnerinizle tartışmak önemlidir, fakat aynı zamanda bunu bir çerçeve içinde tutmak gerekir. Birazcık “belirsizlik toleransı” geliştirmek hamilelikte ve ebeveynlikte faydalı bir beceridir.

Çoğu müstakbel baba ikinci üç ayda partnerleriyle olan cinsellikte bir değişiklik olduğunu söyler. Her müstakbel anne vücudunun geçirdiği hormonel değişikliğe farklı tepki verir. Bazı kadınlar için hamilelik cinsel uyarılmayı daha yoğun hale getirirken, diğerleri için de bunu azaltabilir. Geleceğin babası olarak bu ikinci üç ayda partnerinizin tepkilerinin çoğunun vücudundaki ve hormonlarındaki değişikliklerle oluştuğunu görebilmeniz önemlidir. Hamileliğin bu noktasında partnerinizle olan ilişkinizin dalgalanmasından endişe duyabilirsiniz. Ortak alışkanlıklarınızın ve rutinlerinizin değişmeye başladığını görebilirsiniz. Çiftler genellikle yemekler, boş vakit geçirme ve ev işlerinde belirli rutinleri paylaşırlar. Pazar sabah kahvaltısı gibi basit bir alışkanlık partneriniz için eğer sabah bulantıları varsa artık çekici gelmeyebilir. Hafta sonu akşamları dışarı çıkma alışkanlığınız varsa, ve partneriniz kendini çok yorgun hissediyorsa, nasıl tepki vereceksiniz? Bildiğiniz, anladığınız ve bağlı olduğunuz partnerinizin artık kendisi olmadığını keşfettiğinizde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Her çift bu değişiklikleri farklı yaşar. Partnerinizle ilişkinizde olduğunu hissettiğiniz değişiklikler hakkında konuşun. Birbirinizle şu an hayatınıza giren mutluluk, suçluluk, beklenti, zıtlıklar ve hayal kırıklıkları ile ilgili konuşun. Partnerinizle hamileliğin bu zamanlarında bir “açık iletişim” ilişkisi kurmak ikinizin de ilerlemesine izin verecek ve daha destekçi ve pozitif bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.

Eşiniz için

  • Daha fazla ev işi üstlenin.
  • Partnerinizin çok iyi bir anne olacağını bilmesini sağlayın.
  • Eşinize hamile olmakla ilgili pozitif veya negatifliklerle ilgili sizinle konuşabileceğini söyleyin.


Kendiniz için

  • Diğer yeni babalarla konuşup ebeveyn olarak neler hissettiklerini öğrenin.
  • Eğer mümkünse, babanıza siz doğduğunuzda neler hissettiğini sorun.
  • Sizi dinleyebilecek bir arkadaşla yürüyüşe çıkın ve “hamile” bir baba olmak hakkında neler hissettiğinizi anlatın.


1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük