Uzmanlarımız

Diş Hekimi-Ortodonti Uzmanı Dr.Hakan DÖNMEZ( Kimdir? )
Ağız ve Diş Sağlığı

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Merhaba,

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, büyük olasılıkla ya hamilelik planlıyorsunuz, ya hamilesiniz, ya da ilgili ve meraklı bir eşsiniz ve sevgili eşinizin hamileliği söz konusu. Tabii sevdiğiniz biri için de okumayı tercih etmiş olabilirsiniz. Entelektüel insanlar bilgiyi paylaşmaktan mutluluk duyarlar. Bu makalede herkesin tüm hayatı boyunca ihtiyaç  duyacağı ağız ve diş bakımı ile ilgili, ailenizle ve sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz önemli bilgileri de bulabileceksiniz. 

Hamilelikte yaşanabilecek ağız ve diş sağlığı problemleri:
Öncelikle, hamileliğin başlamasıyla birlikte ağız ve dişlerde genellikle meydana gelen değişikliklere ve bunların etkilerine bir göz atalım.  “Can boğazdan gelir” ya, hamile bayanlara ikramların ve daha çok yemesine yönelik telkinlerin artmasıyla birlikte, “kafidir, budur, ben doydum!” sinyali gittikçe geç alınmaya başlar. Sadece daha çok yemek yemekle kalınmaz, daha sık da yenir. Bu oranda diş fırçalama sıklığının da arttığı görülmez. Dişlerin yeterince temizlenememesi ve östrojen ve progesteron hormonlarının seviyelerinin yükselmeleri, diş etlerinin şişmesi, kızarık görünmesi ve kanaması ile kendini belli eden diş eti iltihabına yol açabilir. “Hamilelik gingivitisi “ adını alan bu tablo, hamileliğin sekizinci ayında en şiddetli, seviyesine ulaşır ve doğumdan sonra giderek azalır. Bazen diş etleri iltihaba bağlı olarak aşırı miktarda büyür. “Hamilelik tümörü” denilen bu rahatsızlık ise genellikle doğumdan sonra yavaş yavaş geçer. Eğer hamilelik sırasında çok rahatsız ederse, diş hekimine başvurulabilir.

Dişlerin yeterince temizlenememesi aynı zamanda dişlerin çürümesine de sebep olabilir. Dişlerde daha önce başlayan çürükler varsa, bunlar büyüyebilir, ağrı yapmaya başlayabilir.

Özellikle ilk aylarda görülen kusmalar da, mide asitlerinin dişlerle temas etmesiyle, ağızda asidik bir ortamın oluşmasına, dolayısıyla diş eti iltihabına ve diş çürüğüne sebep olabilir.

Bazı bayanlarda hamileliğin başlamasıyla birlikte tükürük miktarında artış görülürken, bazılarında ise ağız kuruluğuna rastlanır. Tükürük miktarının artması dişlerin daha fazla yıkanmasını sağlayacağından daha sağlıklı iken, azalması diş çürüğü ve diş eti iltihabı riskinin artmasına yol açabilir.123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük