Gençlik ve şiddet

İşlenen suç ve şiddette, her gencin kendine ait bir hikayesi vardır. Onun suç işlemesi sadece aile yapısıyla veya bulunduğu sosyal ortamla açıklanamaz.

Boş zamanları değerlendirmek için sosyal çevre önemlidir. İyi bir çevre, gençlere yol gösterebilir. Ergenlik devresinde ayni yaştaki arkadaşlarla zaman geçirmek büyük anlam kazanmaktadır. Gençler yabancı akımların tesirleri altında kalabiliyor. Bu nedenle kendilerine güven kazanmaları çok önemli. Kendi iradelerine hakim olup, gerekirse de hayır demeyi öğrenmeliler.

Şiddet uygulayan veya vukuatlı gençler, çoğu kere kendileri şiddete uğramışlardır: Aileleri tarafından, yada ailelerinden birine. Sorunların fiziksel veya ruhsal şiddetle çözümlendiğini böylelikle öğrenmiş oluyorlar. Çoğu zaman ilk vukuatlar bir grup içinde işlenmektedir. Tek olarak suç işlemeleri çok azdır. Büyükler böyle durumlarda olayları erken fark edip, suçluya ve kurbana uygun şekilde reaksiyon göstermelidir. Yardımcı olabilmek için şiddet olayını erken fark edebilmek çok önemli.

Çocukların anlamsız tepkileri, veya okulda beklenmedik ders problemleri her hangi bir soruna işaret olabilir. Velilerin ve öğretmenlerin konuya duyarlı olmaları gerekir. Böyle durumlarda veliler ve öğretmenler problemleri konuşarak çözmeli, gerekirse de bir uzmana müracaat etmelidirler. Haksızlıklara göz yummak, genç insanlara yardımcı olmaz. Uygun, ama kesin tepkiler, küçük sorunların büyümesini önleyebilir.

Anne-Babalar ne yapmalı?

Çocuğun duygularını göstermesine olanak sağlamalı, çocuğun aileye yük olmadığını hissettirmeli, çocuk ve aile beraber bir şeyler yapmalıdır. Önceliği çocuğunuza veriniz, ona mutlaka zaman ayırınız ve onunla konuşunuz. Sevgi ve ilgi gösterin, onu yalnızlığa terk etmeyin.

Sevgili Anne-Babalar! Evde birbirinize davranışınız çocuklar için çok önemli. Sizler güçlüsünüz, bunu çocuklarınıza ispat etmenize gerek yok. Çocuklar sizi rahatsız ediyormuş hissine kapılmadan, sizlerle konuşmak istiyor. Çocuklara zaman ayırın ve onları anlayışla karşılayın. Çocuklar ebeveynlerin onayı ve takdirini, evde, okulda, kısaca her alanda istiyor. Unutmayın! Çocuklar her yerde iyi olamıyor, ama onların da mutlaka bir güçlü yanları var. Yardımcı olun, onları keşfedin. Eğer çocuğunuzla anlaşamıyorsanız, çekinmeden, gurur meselesi yapmadan, başkalarından yardim isteyin.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük