Daha esnek olmak

Basit germe egzersizleri esnekliği artırır. Germe alıştırma­larından önce, kaslarınızı terleyinceye kadar aerobik ya­parak ısıtın, veya bir çalışmanın sonunda germe egzersizi yapın. Germe uygularken yaylanmayın, ve asla canınız yanıncaya kadar kaslarınızı germeyin. Germeyi azar azar artırın, ani hareketlerden ve aceleden sakının. Her esne­mede 15 ila 30 saniye bekleyin.

Elleri sırtta birleştirme

Sağ kolunuzu avucunuz arkaya bakacak şekilde kaldırın. Dirseğinizi bükün ve avucunuzu omuzlarınızın arasına koyun. Sol elinizi arkadan getirerek sağ elinize değmeye çalışın. Bekleyin ve hareketi diğer taraftan tekrarlayın.

Bağdaş esnetme

Bacaklarınız bükülü ve ayak tabanlarınız yüzyüze bitişik olarak yere oturun. Ellerinizi kullanarak yavaşça dizleri­nizi aşağı doğru kasık içi kaslarınız gerilinceye kadar bas­tırın.

Kalça bükücü kasların esnetilmesi

Sırt üstü yatın, bir bacağınız serbest olarak uzanırken di­ğer bacağınızı kollarınızla göğsünüze doğru sıkıca çekin. Bacağınızı başlangıç pozisyonuna getirin ve diğer bacağı­nızla hareketi tekrarlayın.

Uyluk kaslarının esnetilmesi

Sol tarafınıza yatın ve sağ dizinizi ayağınız arkaya gelecek şekilde bükün. Sağ ayağınızı sağ elinizle kavrayın. Uyluk kaslarınız kasılıncaya kadar yavaşça çekin ve tutun. Sağ tarafınıza yatın ve hareketi sol ayağınızla tekrar edin.

Bacakardı kaslarının esnetilmesi

Bir duvardan kol boyu mesafede durun ve duvara kolları­nız gergin olarak yaslanın. Her iki topuğunuz yere basılı tutarken, bir ayağınızı 30-60 cm kadar geriye kaydırın. Arka bacağınızın baldırında esnemeyi hissedin­ceye kadar öndeki ayağınızı bükün ve öne eğilin. Aynı po­zisyondayken, arka bacağınızı yavaşça bükün, tutun, ve arka bacağınızı düzleştirin. Tekrar tutun. Orijinal pozisyo­nunuza dönün ve bacaklarınızı değiştirin.  1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük