Çocuklarımız Hayvanlarla Arkadaş Olsun

"Bir köpek (kedi, balık, at, kaplumbağa, sazan, tavşan, fare, papağan, kertenkele, yılan ya da başka herhangi bir hayvan) alabilir miyiz?" sorusuna daima hazırlıklı olmalısınız. Herkesin hayvanlarla ilgili farklı duyguları vardır. Tepki, bu hayvanları doğal aile üyeleri ve büyümenin temel bir parçası olarak görmekten huzursuzluk, endişe veya uzak durmaya kadar değişebilir. Büyük ve enerjik bir köpeği çocuğunuzun güvenilir koruyucusu olarak görebileceğiniz gibi, önemli bir tehlike olarak da görebilirsiniz. Hayvanlar her evde yer bulamazlar; bazı evler ailenin yaşam tarzı, evin büyüklüğü, bütçe, dini inançlar ya da aşılar gibi tıbbi sorunlar nedeniyle hayvanlar için uygun olmayabilir. Diğer yandan, eğer aileniz bir hayvanı barındırabilecek psikolojik ve pratik şartlara sahipse, çocuğunuzun gelişiminin farklı aşamalarında çok yararlı olacakları da bir gerçektir. Çocuklar bu ilişkilerinden öğrenecekleri dersleri yetişkinliklerine taşıyabilirler. Dolayısıyla bir hayvan, genellikle "ömür boyu arkadaş"tır; sadece hayvanın ömrü kadar değil, aynı zamanda çocuğunuzun hayal gücünün ömrü kadar. 

Eğer bir çift hayvan besliyorsa ve kadın hamile kalırsa, kedi, köpek ya da o hayvan her neyse, yeni bebeğin gelişine hazırlanabilir. Bir hayvan, bir bebeğin kendi bölgesini işgal eden bir varlık olduğunu düşünebilir. Bazı köpek ve kedi türleri, diğerlerine oranla çocukları daha çok severler; veterinerler genellikle bu konuda yol gösterebilir. Bazen çiftler sadık ama saldırgan köpeklerinden ayrılmak zorunda kalabilirler. Bu karar, özellikle hayvan uzun bir süre eşlerden biriyle yaşamışsa, çok zordur ve ebeveyn olmak konusundaki endişelerini güçlendirebilir.
 
Neyse ki çoğu hayvan, eve bir bebek geldiğinde yeni yaşam tarzına uyum sağlayabilir. Kediler ve köpekler genellikle bebeklere karşı tahammüllü ve naziktirler; tanıdıkları bir bebeğin kuyruklarını ve kulaklarını çekiştirmesine, yüzünü tüylerinin arasına gömmesine izin verebilirler. Bir bebek büyürken doğal olarak hareketlendikçe, ayakta durmayı öğrendiği dönemde ailenin köpeği onun için iyi bir destek olabilir. Anaokulu çocukları, hayvanları hayali taşıtlar olarak kullanır, onlara oyunlarında çeşitli roller verirler. Ama herkesin iyiliği için, bir bebek hayvanla oynarken yetişkin biri sürekli başında bulunmalı ve işler kontrolden çıktığı takdirde müdahale etmeye hazır olmalıdır. Küçük bir çocuk farklı insanların aynı şeylere farklı şekilde baktığını yeni öğrenmeye başladığından, bir kedinin giyinmekten hoşlanmayacağını anlamayabilir.


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük