Babalar ve anne sütü

Yeni baba olanlar, bazı belli başlı şeyleri anne kadar iyi yapamayacaklarını düşünürler ve çoğu anne de aynı fikirdedir. Biz böyle düşünen babalara bazı şeyleri biraz daha farklı yapmalarını söylemeyi tercih ediyoruz. Daha kötü veya iyi değil. Sadece farklı. Ama bebek emzirme konusunda fazla bir şey yapamayacağımızı bizim bile kabul etmemiz gerekiyor. Erkekler bir konuda iyi olmadıklarını fark ettiklerinde, zaten önemli bir şey değildi diye ondan kaçarlar. Bu konuda olduğu gibi hiçbir şey gerçekten bu kadar uzak olamaz. Sadece bebeği emzirmek önemli değil, sizin de emziren anneye destek olmanız can alıcı bir noktadır.

İşte nedeni:Yeni anne olmuş biri kendiliğinden hemen çocuğunu emzirmeye başlayamaz. Bunun üzerinde çalışması gerekir. Bebek doğru bir şekilde süt ememeyebilir. Annenin meme ucu ağrıyabilir. Diğer bir anne veya doktora danışmak ve sizinde eşinize destek vermenizle bu konuda başarıya ulaşabilirsiniz.

Bebeği anne sütü ile beslemenin önemini anlamayan bir koca kadar hiçbir şey bir annenin güvenini aşağıya çekemez. Babaların bazıları  şöyle der: "Hadi vazgeçelim, bu iş çok zahmetli" , "Hazır mama kullanacağız tatlım", "Bitkin durumdasın ve yeterince süt üretemiyorsun", "Biberon çok daha kolay olacak".

Destekten uzak bu yaklaşımların tersine şunları da söyleyen babalar vardır: "Hadi biraz daha uğraşalım. Bunu yapabilirsin", "Yorgun olduğunu ve bunu seni zorladığını biliyorum ama hazır mama yeterince iyi değil, hem bebeğimiz anne sütünü hak ediyor", "Bebeğimizi emzirebilmen için ne gerekiyorsa sana yardımcı olacağım".

Erkekler genelde işin kolayına kaçarlar. Ama çoğu kadın, bu çabuk cevaplardan hoşlanmazlar. Kocalarının bu zorluğu anlamaları ve onlara destek vermelerini isterler. Eşinize destek olacak bu sözlere hazırlıklı olun, çünkü onlara ihtiyacı olacak.

Bebeği anne sütü ile beslemenin neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor, ne fark eder ki? Diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun yüzlerce sebebi var ama olasılıkla bunlardan bir kaçını bilmek eşinize bu konuda yardımcı olmanıza faydalı olabilir. Anne sütü çocuğun sağlığı için önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin alerji, astım ve diğer hastalıklara yakalanma ihtimali düşük olur. Hatta bebekleri SIDS (Ani bebek ölümü sendromu)'na karşı korur.

Bebekken anne sütü ile beslenmiş çocuk ve yetişkinlerin şeker hastalığı ve kansere yakalanma riski düşük olur. Ve son olarak bebeğini emzirmek bir anne için de faydalıdır. Bir yıl ya da daha fazla bebek emziren anneler, hatırı sayılır ölçüde göğüs ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini düşürürler, özellikle soylarında bu tip hastalıklar geçirilmişse.

Anne sütü bebeği sadece hastalıklardan korumaz. Beyninin de daha iyi gelişmesini sağlar. Daha yüksek bir IQ'ya ve zekâya sahip olurlar. Bir bebeğin beyni ilk birkaç yıl boyunca her gün yeni sinir bağlantıları oluşturur ve anne sütü bu gelişimde ayrıntılı bir rol oynar. Bebeğin beynini milyonlarca kablo bağlantısından oluşan bir ev eğlence sistemi gibi düşünecek olursak, başlangıçta bu kablolardan sadece bir kaçı bağlanmıştır. Her gün bağlanan kablo sayısı çoğalır ta ki birkaç yıl içerisinde tüm kablolar sisteme bağlanana kadar. Anne sütü bu kabloların doğru yerlere bağlanmasını sağlar. Hazır mama ile beslenen bir bebek bu kadar çok bağlantı sağlayamaz, işte anne sütü bunun için bebeğin ilk bir veya iki hatta daha fazla yılı için çok önemlidir.

Anne sütü bebek ve anne dışında babaya da avantaj sağlar mı? Elbette. Eğer bebeğiniz gece boyu uyanıp, ağlamaz veya mızlanmazsa daha rahat uyursunuz. Hazır mama ve doktora gidebilecek bir sürü paradan kar etmiş olursunuz.

Bir baba olarak, iş bebek emzirmeye geldiğinde gerçekten işe yaramaz mı oluyorsunuz? Böyle olmak zorunda değiliz. Şu şekilde yardımcı olabilirsiniz. İlk haftalarda anne bebeği doğru pozisyonda emzirebilmek için yardıma ihtiyaç duyar. Ona bu konuda nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Emzirmek annenin sırtına ağrı verebilir, ona her gece masaj yapmak için hazırlıklı olun. Bu iş anneyi susatabileceği için evin bazı yerlerine su şişeleri yerleştirin. Sağlıklı aperatif gıdalar bulundurmalısınız, taze meyveler, kura meyveler, fındık,ceviz ve karınızın kolayca ulaşabileceği hoşlandığı şeyler.

Babaların bebeği besleyemedikleri için kendilerini biraz dışlanmış olarak hissettikleri sıkça duyulan bir şeydir. Biberonu size vermesi için eşinize baskı yapmayın. Çoğu kadın, bebeği beslemek için yaptığınız bu baskıdan dolayı aranızın onunla açılmasına değmeyeceğini düşünür. Şunu da bilin ki eğer anne sizin bebeği gündüz beslemenize izin verirse, gece de aynı şeyi bekleyecektir.

 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük