Hamileliğinizin İlk Üç Aylık Dönemi

Gebeliğin üçer aylık dönemleri, anne olma yolunda önemli dönüm noktalarıdır. Bunlar, üç ayrı dönemden ziyade, bebeğin farklı büyüme ve gelişme özellikleriyle tanımlanırlar. Üçer aylık dönemler, varsayılan döllenme tarihinden (son adet kanamasından iki hafta sonrasından) itibaren sayılırlar ve ilk üç aylık dönem bebek yaşamının ilk 12 haftalık bölümünü kapsar, ikinci üç aylık dönem 28. haftada sonlanır ve gebeliğin geri kalan son 12 haftası da son üç aylık dönemi oluşturur. İlk üç aylık dönemde vücudunuz gebeliğe uyum göstermeye başlar. Önceleri hamile gibi görünmezsiniz ve hatta hamile olduğunuzu hissetmeyebilirsiniz de, fakat bir süre sonra hormonlarınızın aktivitesi sizi çeşitli yollardan etkilemeye başlayacaktır. Kaprislileşebilirsiniz, cinsel isteğiniz artabilir veya azalabilir, iştahınızın değişebilir ve daha basit ve hafif yemekleri tercih etmeye başlayabilirsiniz. 

İlk 3 aylık dönemde fiziksel değişiklikler

Annenin vücudundaki değişiklikler çok çabuk başlar. Bu, tamamen hormonaldir. Bu hormonların çoğu fetusun mahsulüdür. Bu demektir ki, fetus kendisine uygun bir ortam hazırlamak için, annenin vücud­unun işlevlerini nasıl yerine getireceğini belirler.

Gelişmekte olan embriyoya ve plasentaya uyum sağlamak üzere hamile vücudunuzun çok çalışması gerekir. Hamilelik melabolik hızı normale göre %10 ila 25 oranında arttırır, yani vücut tüm fonksiyonlarını hızlandırır. Kalp atım hacmi en üst düzeyine kadar artar ve gebeliğin sonuna kadar yüksek kalır. Kalp atım hızınız da yükselir ve ikinci üç aylık dönemin ortalarına kadar böyle kalır. Büyümekte olan fetüse daha fazla oksijen sağlamak ve daha fazla karbondiyoksit atabilmek için solunum da hızlanır.

Östrojen ve progesteronun etkisi ile göğüsleriniz büyür ve ağırlaşır ve erken safhalarda hassaslaşırlar. Yağ birikimi artarken süt kanalları da büyürler. Meme başıçevresindeki alan koyulaşır ve üzerinde “Montgomeri tüberkülleri” denen küçük şişlikler gelişir. Göğüslerin kan akımının artması sonucunda cilt altında mavimsi bir damar ağı göze çarpar. Gebeliğin erken safhalarından itibaren rahminiz büyümeye başlar, ancak rahmin pelvisin dışına kadar yükseleceği ilk üç aylık dönemsonuna dek bu büyüme karından hissedilmez. Büyümeye başlayan rahim mesaneye baskı yapmaya başlar ve bunun sonucunda daha sık idrar yapma ihtiyacı duyulur.

İlaveten, rahim duvarı kaslarının lifleri de kalınlaşmaya başlar ve rahim sertleşir. Bununla birlikte, bu üç aylık dönemin sonuna dek bel çevresinde bir genişleme görülmez.123456789


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük