Epidural Anestezi ile Doğum

 

Doğum öncesi kontrollerde, kadınların çoğu, nasıl doğum yapmak istedikleri sorulduğunda, epidural anestezi ile doğum yapmak istediklerini söylemektedir. Acısız doğum fikri hamile kadınlara oldukça cazip gelmektedir. Ancak bu yöntemin de tamamen risksiz olduğunu söylemek mümkün değildir. Belinizden yapılan bir iğneyle gerçekleştirilen epidural, uzman kişiler tarafından yapılmadığı taktirde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Kesin kararınızı vermeden önce, epiduralin olası yan etkilerini ve işleyişini öğrenmeniz gerekmektedir.

Nasıl yapılır?

Anestezi uzmanı siz yan yatar veya oturur durumday­ken belinizin alt kısmına, bu bölgeyi uyuşturmak için loka anestezi uyguluyor. Önce buraya bir iğne sokuyor, daha sonra düz, yumuşak, plastik bir tüpü bu iğneye geçirip, daha sonra iğneyi çıkarıyor. Bu tüpten ihtiyacınız olduğu kadar anestezik madde veriliyor. Epidural yerleştirilirken kımıldamamanız çok önemli. Anestezik madde vücudunuzda dolaşırken, rahminiz­den acı sinyallerini taşıyan sinirleri etkisiz hale getirerek bel altı bölgenizi uyuşturuyor.

Hiç ağrı hissedilmiyor mu?
Doğumların %90’ında epi­dural acıyı tamamen ortadan kaldırıyor. Ama geri kalan %10 için etkisini göstermeyebiliyor. Anestezi uzmanının epidurali tekrar yerleştirmesi son derece sıkıntı verici ola­biliyor. Bazen yatış pozisyo­nunun değiştirilmesi de epiduralin daha iyi şekilde yayılmasını sağlayabiliyor.123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük