Hastanede Doğum

 

Bebeklerin çoğu hastanede dünyaya gelir. Evde doğum giderek daha çok tercih edilmesine rağmen, doktorlarının önerisi veya kendi tercihleri doğrultusunda kadınların çoğu hâlâ hastanede doğum yapmaktadır.

Hastanede doğumda neler olur?

Muhtemelen hastaneye; giderken tüm değerli eşyalarınızı evde bırakmanız önerilmiş olacaktır, ancak hastane girişinde; üzerinizde kalan kolye, bilezik, yüzük, saat gibi takıları da çıkarmanız istenir. Bunun sizi rahatsız edeceğini düşünüyorsanız, kişisel eşyalarınızı küçük bir çanta ile yanınıza almayı önerebilirsiniz. Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, doğumdan önce, hastane idaresinden gözlük kullanmanızı tercih edip etmeyeceklerini öğrenin.

Hastaneye kabul sonrası
Hastaneye ulaşınca doktor öncelikle doğumunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenmeye çalışır -örneğin, kasılmaların ne sıklıkta olduğunu veya sularınızın gelip gelmediğini sorar. Ardından doğumun safhasını doğrulamak için karnınız muayene edilir, bebeğin pozisyonuna bakılıp kalp atışları kontrol edilir. Ateşiniz ve tansiyonunuz ölçülür ve vajinal muayene ile rahim ağzının m; kadar açılmış okluğu değerlendirilir. Vücudunuza 20 dakika kadar bir süre ile bağlanan elektronik cihaz yardımıyla bebeğinizin yaşamsal fonksiyonları izlenir ve ardından dilediğiniz gibi dolaşmanıza izin verilir.

Doğum
Mümkün olduğunca uzun süre ağrı kesici ilaç kullanmadan doğumunuzu sürdürmeye; karar vermişseniz, ağrınızı diğer yöntemlerle giderme konusunda ebelerin de daha istekli olduğunu göreceksiniz. Bununla birlikte ağrı kesici ilaçlar daima elinizin altındadır ve başlangıçta yüksek dozlar yerine, ağrınızı kesebilecek düşük dozlarda kullanılmala­rını talep edebilirsiniz.

Bebeğiniz doğum kanalından inmeye başlayınca yarı yatar bir pozisyona getirilirsiniz. Herhangi bir yırtık tehlikesi farkedilirse bebeğin başı çıkmadan hemen önce epizyotomi yapılır. Forseps kullanılacaksa mutlaka epizyotomi yapılmalıdır. Bebeğiniz karnınızın üzerine doğru doğurulur ve ilk bakışmalarınız sırasında uyluğunuza Sintometrin iğnesi yapılır: Bu ilaç, rahminizin kasılmalarını kuvvetlendirip plasentanın doğumundan sonra ağır bir kanama riskini azaltır.

Sonra siz temizlenirken bebeğinizin Apgar değerlendirmesi yapılır. Ardından epizyotomi yarası dikilir.123456


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük