Evde Doğum

Evde yapılan doğumun hastanedekinden en önemli farkı, doğumun idare sorumluluğunun sizde olmasıdır. Takım kaptanı siz olursunuz ve herkes size yardımcı olur. Evde doğumun başlıca sakıncası, herhangi bir ciddi sorun çıkması durumunda müdahale edebilecek tıbbi donanımın bulunmamasıdır. Ancak ortam huzurlu olduğundan sorun çıkma ihtimali çok düşüktür. Doğumun yapılacağı oda, ebenizin kılavuzluğunda uygun olarak hazırlanmalı ve gerekli malzemeler önceden hazırlanmalıdır.

Evde doğumda beklenenler

Doğumun öncesi dönemde çevrede dolaşmayı muhtemelen daha rahat bulacaksınız. Kadınların çoğu bir enerji patlaması yaşar ve mutfağı temizleme ve dolaplarını düzenleme derdine düşerler. Bu bir “yuva yapma” içgüdüsüdür ve yakında beklenen doğuma bilinçaltından yapılan bir hazırlık telaşının ifadesidir. Bu zamanı, doğum odanızı düzenleyip, çarşaflarınızı hazırlayarak ve sizin, ebenizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyacağı malzemeleri teinin ederek değerlendirin. Doğumun başladığı hissedildiğinde hemen ebe ve doğumda bulunmasını istediğiniz diğer insanlar haberdar edilmelidir.

Doğum boyunca ebe sürekli olarak yanında olacak ve beş dakikada bir bebeğin kalp seslerini takip edecektir . Ebeyle eşiniz, sizi en rahat bulduğunuz pozisyonda durmaya teşvik edeceklerdir; gerekirse bir miktar ağrı kesici de kullanılabilir.

Bebek doğarken çömelmek kolaylık sağlayabilir. Eşiniz doğan bebeği “yakalayıp” hemen ilk sütünü emmek üzere göğsünüze ve­recektir. Göbek kordonu bağlanır ve nabız atışları durduktan son­ra kesilebilir. Doğum sonrası ebe hemen bebeğin yaşamsal fonk­siyonlarım kontrol eder ve plasentanın doğurulmasına yardımcı olur. Ardından bebek ayrın­tılı bir şekilde muayene edilir ve tartılır. Siz de temizlenirsiniz, ge­rekli olmuşsa epizyotominiz dikilir ve ardından, ailenizin yeni üyesi ile yakından tanışmaya hazır olursunuz.12345


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük