Doğum Sırasında Babalara Düşen Görevler

 

Doğum öncesi günlerde her an kolayca ulaşılabilecek durumda olun. Cep telefonunuz varsa daima açık tutun. Doğum sırasında size fazla iş düşmeyeceğini düşünebilirsiniz ancak yanında olmanız eşiniz için büyük bir avuntudur ve kendisine pratik yardımlarınız olabilir. Gerekenler konusunda içgüdünüze ve muhakemenize güvenin ve eleştirilere açık olun.

Doğum sırasında varlığınız eşinize büyük bir destek sağlayabilir. Doktor ve diğer tıbbi personelin yanında fazla yapacağınız birşey olmadığını düşünebilirsiniz, fakat orada bulunarak eşinize sevginizi ve sıcaklığınızı hissetirmeniz çok önemlidir. Ne kadar heyecanlı olsanız da sakin, yavaş ve nazik olmaya ve eşinize güven vermeye özen gösterin. Bu arada çok fazla işe karışarak sağlık mensuplarını ve eşinizi rahatsız etmeyin; çok yakınında durarak eşinizi bunaltabilirsiniz. Olumlu olun ve onu eleştirmeyin; şefkate, övgüye ve cesaretlendirilmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Pratik yardımlar
Doğumdaki ağrı ve rahatsızlıkla mücadelesinde eşinize çeşitli şekillerde yardımcı olabilirsiniz. Ona beli ağrırsa sıcak su büyotları verme, sıcak bastıkça serin bir fanila giydirme ve ağzı kurudukça yudum yudum su içirme gibi basit pratik yardımlarınız olabilir. Ağrı giderimi olmadan doğum yapmak istiyorsa ve bu sizce de mantıklıysa onu cesaretlendirin, bunun yanında eğer anestezili doğumu tercih ediyorsa onu vazgeçirmeye çalışmayın. Ağrıyı çeken odur. Genellikle bu konuyu önceden tartışmış olursunuz ve eşiniz anestezi istememe konusunda çok kararlı olabilir. Fakat doğum başladıktan sonra fikrini tekrar değiştirirse kendisiyle tartışmayın; kimse doğumdan önce doğum sırasında neler hissedeceğini kestiremez.

Bilgi alma
Olup biteni anlamıyorsanız veya kaygılıysanız doğum doktoruyla veya hemşirelerle konuşun. Her ikiniz için orda bulunmaktadırlar, fakat doğum sırasında asıl eşinizin ve bebeğinizin çıkarlarını düşündüklerini unutmayın. Aynı zamanda sağlık elemanlarının ve kullanılan tıbbi ve elektronik aletlerin dikkatinizi dağıtmamasına özen gösterin.

Eşinizin gergin ruh hali
Mizah anlayışınızı kaybetmeyin; sinirleri bozulup size bağırdığında eşinizi alttan alın. Bu stresli durumlarla baş etmenin yollarından biridir. Özellikle doğumun ilk evresinin sonlarında bu tür bir huysuzluk göstermesi normaldir. Bunu doğumun olumlu bir adımı olarak değerlen­direbilirsiniz: Eşinizin aksileşmesi doğumun ikinci evresinin yaklaştığının belirtisidir.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük