Doğum için Hastane Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Doğum için doktorunuzu seçerken birçok zaman doğumun gerçekleşeceği hastane de belirlenmiş oluyor. Dolayısıyla doktorunuzu seçerken hastaneyi de gözden geçirmekte büyük fayda var.

Ülkemizde doğumun yapılacağı birimler açısından birçok seçenek vardır. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta hastane güvenliğidir. Bunu hastane personeli güvenliği ve çevre güvenliği takip eder. Hasta güvenliği sizleri daha yakından ilgilendirir. Hasta güvenliği hasta haklarından başlar. Hastane sizin haklarınızı size belirtmeli ve bunları uygulamalıdır. Odanızın temizliğinden, bakımı verecek hemşire ve doktorların kontrolünden, yönetimin iç kurallarından, tedavi yöntemlerine kadar her şey yazılı ve belirlenmiş olmalıdır. Buna 'standardizasyon' denir. Bu standartların mevcut olup olmadığı ise standartları denetleyen kurumlar tarafınca belirlenir.

A.B.D.'de JCAHO (Joint Commission Accredita-tion for Health Organisations) adındaki kurum oradaki hastanelerin yüksek standartlara cevap verip veremediğini belirleyen bir kurumdur. Bu kurumun aynı zamanda uluslararası akreditasyon yani onanma bölümü de vardır ve bunun adı JCIAdir (Joint Commission for International Accreditation). Akreditasyon veya onanma belgesi ülkemizde bazı hastanelerde vardır. Bu belgenin olması hastanenin çoğu konuda yüksek düzeyde standartlarının olduğunu ifade eder.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük