Doğumun Belirtileri

 

Gerçek doğum başlamadan önce, rahim ve bebeğinizden salgılanan hormonlar vücudunuzu birçok şekilde doğuma hazırlar. Son birkaç halta boyunca, olasılıkla yaklaşan doğuma ait bazı bulgular hissedebilirsiniz. Bununla beraber, her kadının doğum deneyimi kendine özgü olduğu için, bu doğum öncesi bulguları her kadını değişik yoğunluklarda etkiler; size doğumun yakın olduğunu belirten faydalı sinyaller gönderirler.

Angajman

Kendisini doğum kanalındaki yolculuğa hazırlamak için, bebeğiniz doğacağı kısmı, genellikle başını, kemikli pelvise yerleşecek şekilde aşağı hareket ettirir. Bu, angajman olarak bilinir ve siz bunu bir hafifleme hissi olarak algılarsınız. Eğer bu ilk gebeliğinizse, angajman muhtemelen doğumun başlangıcından iki ila üç hafta önce oluşacaktır. Eğer daha önce bebeğiniz olduysa, rahim kaslarınız gerilip bebek üzerine daha az basınç uygulayacağından, bebeğin başı doğumdan hemen önceye kadar yukarda kalabilir. Angajmanın ne zaman oluştuğunu anlayabilirsiniz, çünkü diyafram üzerindeki basınç hafifler ve nefes alışverişiniz rahatlar. Diğer yandan, bebek mesanenize basınç yapacağından, olasılıkla idrara daha sık çıkarsınız.

Braxton hicks kasılmaları

 

Rahminiz doğumda gerekecek kasılmaları zayıf, düzensiz kasılmalar ile prova eder. İlk kez tarif eden doktorun adıyla anılırlar ve birçok kadın bunları son birkaç ayda hisseder. Elinizi karnınıza koyduğunuzda, rahminizin sertleşip sıkılaştığım hissedersiniz; bunlar yaklaşık 25 saniye sürer. Gerçek doğum kasılmalarının aksine, bunlar genelde ağrısızdır ve az sayıda kadın bunları rahatsızlık verici bulur. Eğer herhangi bir rahatsızlık hissediyorsanız, sessizce oturmak rahatlamanıza yardımcı olur.

Doğum yaklaşırken Braxton Hicks kasılmalan daha sık ve yoğun hale gelerek serviksin açılmaya hazırlanmasına ve plasentanın kan akımını artırmaya yardımcı olur. Kasılmayı hissettiğiniz an, doğumda uygulayacağınız gevşeme tekniklerini deneyin; rahimdeki sıkılaşma ve gevşeme size bir kasılmanın nasıl arttığı ve sonra azaldığı hakkında iyi bir fikir verecektir. Bazı anneler Braxton Hicks kasılmalarını gerçek doğumla karıştırırlar ve hastaneye geldiklerinde sadece eve geri dönmeleri söylenir.1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük