Doğumdan Korkuyor musunuz?

 

Kafanızda 'Ya eğer' türünden bir çok senaryo mu geziniyor? Doğum günü  geldiğinde kendinizi daha iyi hissedebilmek için hazırlıklı olmak gibisi yok . 
 
Daha şimdiden doğumunuzu nasıl yapacağınız üzerine kafa yormaya başladıysanız, aklınızda çekingenlik, epizyotomi dikişi, her şeyin yolunda gidip gitmeyeceği, bebeğinizin sağlıklı doğup doğmayacağı gibi endişeler dolanıp duruyordur. Ancak siz bebeğinizi her ne kadar iyi karşılamaya hazırlıklı hissetseniz dahi, onun gelişine sunacağınız sakinleştirici müzik, favori masaj yağlarınız veya en sevdiğiniz tütsü bazen işe yaramayabilir de. "En iyi doğum hazırlığı açık bir zihinle mümkündür”. Zira ortada hiç bir neden yokken kendinizi olmadık birtakım ihtimallere kaptırmanın da bir âlemi yok. Ancak yine de tedbiri elden bırakmayarak, "Ya eğer...?" diye başlayabilecek kimi durumların saptamasını yaklaşan 'Büyük Gün'den evvel yapmakta fayda görüyoruz. Bu, zamanı geldiğinde sizin neye ne kadar hazırlıklı olacağınızı bilmenize ve endişelerinizin hafiflemesine yarayacaktır.  
 
Suyum erken gelirse 
Bir çok kadının rahim suyu, doğum eyleminin ilk safhasında tamamen dışarı sızar. Rahim boynu denen serviks neredeyse dolduğu ve bu yüzden kabarıp şiştiği için bu durum meydana gelmektedir.  Ancak yüzde 15'lik bir istatistiğe göre, suyun erken boşalımı, doğumun da ilk habercisi olarak alınır. Çok küçük belirtileri, hafif akıntılar veya taşmalar suretiyle size asla geldiğini tam olarak hissettirmez. Ancak tam da bu koşullarda doktorunuzla temasa geçmeniz özellikle tavsiye edilir. Eğer suyunuz erken gelmişse ve sizde herhangi bir görünür komplikasyon da söz konusu değilse, önünüzde iki seçenek olduğu varsayılır; 24 saat beklemek veya doğumu elden geldiğince erkene almak. Birçok uzmana göre en uygunu azami 24 saatlik bir bekleme süresini göze alabilmek olmalıdır. Bunun nedeni olası bir enfeksiyonu engellemektir; zira bebeğiniz ve vajinanız, suyunuz gelmeye başladığında, vücudu ve bebeği zafiyete uğratabilecek bakterilere karşı son derece savunmasız duruma geçer.
 
Bir çok kadın, bu koşullarda normal şekilde bekler ve durumun kendisi, olağan şekilde işlemeye başlar. Ancak bu da yaşanmazsa, doğumu erkene almak gerekebilir Bazı hastaneler, 'geciken' doğumlar için özel ilaçlar kullanır. Bu  ilaçlar içinde, hormon ihtiva eden prostaglandin bulunur. Bu madde, rahmin yırtılmasına yol açar ve doğumda doğal döngüyü tetikler. Alternatif olarak, Syntocinon isimli bir ilaçla da bu duruma erişmek olasıdır. Bu ilaç genellikle koldan, bedene enjekte edilir.1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük