Doğumun Üçüncü Evresi

Doğum sonrası kanama (POSTPARIUMHEMORAJİ)

Kanamayı durdurmak için kendini koruma sistemi mevcut olduğundan, nadir bir durumdur.

Rahim tamamen boşaldığında, ortalama bir tenis topu büyüklüğüne geri döner. Rahim kaslarının kasılması, rahim atardamarlarını kıstırarak kanamasını önler. Normal koşullar altında, bu nedenle, doğumdan sonra küçük kanamalar görülür. Görülen küçük kanamalar loşi olarak görünür -doğum sonrası normal bir vajinal akıntıdır, 2-3 gün kırmızıdır, daha sonra kahverengiye döner ve 2-6 haftada kaybolur.

İçinde plasenta kalıntıları kalmış - bir rahim kanayacaktır ve bu kanama poslpartum hemoraji (doğum sonrası kanama) olarak bilinir. Eğer rahim içinde küçük bir plasenta parçası kalmışsa ki genellikle plasenta incelenerek bir parçasının eksik olduğu saptanır, anneye genci anestezi verilerek, plasenta rahim içinden nazikçe kazınır.

Eğer doğumdan sonra 24 saatten fazla kanama görülürse, loşi yeniden parlak kırmızı renk alır. Bu fazla hareketli olma sonucu oluşabilir. Doktorunuza danışın, size muhtemelen birkaç gün dinlenmenizi tavsiye edecektir. Eğer kanama yeniden oluşursa veya ağırlaşırsa, bu enfeksiyon veya küçük bir plasenta parçasının kaldığını gösteren bir bulgu olabilir, derhal doktorunuzu i arayın. Eğer kan pıhtıları gelirse, bir ambulans çağırın ve en yakın hastaneye götürmelerini isteyin.123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük