Suni Sancı ile Doğum

 

Suni sancı nedir?
Doğum eyleminin başlaması oksitosin denilen hormon aracılığıyla olur. Gebeliğin normal süresi tamamlandığı zaman oksitosin doğal yollarla salınır ve rahim kasılmasına (dolayısıyla tatsız doğum sancılarına ) yol açar.Bazı tıbbi durumlarda doğum eyleminin süresini kısaltmak için suni yolla ve tercihen serum içinde oksitosin hormonu verilmesine halk arasında suni sancı adı verilir.

Suni sancının uygulandığı durumlar nelerdir ? 
En sıklıkla günaşımı(miad geçmesi )diye bilinen bebeğin beklenen doğum tarihi geldiği halde doğmadığı durumlarda kullanılır. Ayrıca bebeğin doğum eyleminin uzaması durumunda sıkıntıya gireceği  fetal distress sendromu, mekonyum gelmesi gibi durumlarda da kontrollü olarak verilebilir.Annenin güçsüzlüğü,doğum eyleminin uzamasına dayanamadığı durumlar ve annenin bazı rahatsızlıklarında da yine kısa zamanda doğum yapabilmesi için sıklıkla başvurulan bir yoldur. Erken membran rüptürü denen suların doğum sancıları başlamadan önce geldiği durumunda da sancıları başlatabilmek için kullanılır.Bir diğer kullanım şekli doğum sonu kanamalarını azaltmak ve rahimin toparlanmasını kolaylaştırmaktır.

Suni sancı nasıl uygulanır ? 
Düşük miktarlardaki oksitosin hormonu serum içine konarak sulandırılmak suretiyle damar içine uygulanır. İnfüzyon pompası yoluyla verilmesi (damla sayısının otomatik olarak kontrol edilmesini sağlayan aygıt) tercih edilir. Başlangıçta düşük damla sayısı ile başlanıp etkili sancı elde edilene dek artırılır.Başlamadan önce gebeyi kardiyotokografi denen monitöre bağlayıp tüm süreç boyunca gerek rahim kasılmalarını gerekse bebek kalp atışlarını takip etmek mantıklıdır.

Suni sancı uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir ?
Suni sancı uygulanacak olan gebe monitöre bağlanmış olmalı, doz 15 - 20 dakikada bir kontrollü olarak yavaş yavaş arttırılmalı, ağrısız doğum için epidural kateter sancılar başlamadan takılmış olsa bile kateterden ilaç verilmesi etkili sancılar başlayana dek ertelenmelidir.

Suni sancının riskleri varmıdır ?
Her tıbbi uygulama gibi suni sancının da bazı riskleri vardır. Risklerden biri uterus hiperstimülasyonu denen rahimin aşırı kasılması durumudur ki bebeğin sıkıntıya girmesine yol açabilir. Ama özellikle infüzyon pompası kullanılarak yavaş yavaş arttırılmak suretiyle yapılan uygulamalarda  dikkatli takip edilen hastalarda  nadir görülür.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük