Doğumdaki Tartışmalı Konular

Eskiden doğumda uygulanan girişimler günümüzde tekrar değerlendirilmektedir. Bunların bir kısmının gereksiz olarak kullanıldıkları görülmüştür. Diğer yandan, kadın-doğum uzmanlarının çoğu, çağdaş teknolojik olanakların anne ve bebek için daha güvenli bir doğum yapma şansı sağladığını düşünmektedir. Bu olanaklar- arasında doğumun ilk aşamasında epidural anestezi (belden uyuşturma yöntemi) ile etkin ağrı giderimi; monitörle bebeğin kalp atım hızının ve tokografla rahim kasılmalarının izlenmesi; partogram kaydı ile rahim ağzı açılımının ve doğumun ilerleyişinin takibi ve bazen, rahimkasılmalarının yeterince güçlü, sık ve düzenli olmasını sağlamak üzere, kontrollü oksitosin kullanımı sayılabilir.

Tıbbi uygulamalardaki tartışmalı noktaları görüp bunlara ne kadar ihtiyacınız olduğunu da değerlendirebilirsiniz. Sıklıkla isteklerinize uyulacaktır, ancak bazı durulularda girişim yapılmamasının sizin ve bebeğiniz için tehlike oluşturacağı söylenecektir - örneğin bebeğinizde oksijen sıkıntısı belirtileri görülüyorsa doğal doğumu devam ettirme konusunda ısrarcı olmanın anlamı yoktur. Bu durumda alternatif doğum planına geçmek uygun olacaktır. Böyle aksilikler nadiren görülür ve sorularınıza tatminkâr yanıt almadan tıbbi müdahale yapılmasına yanaşmayın. Bazen doktorların veya ebelerin, çocuğu bir an önce doğurtma arzuları doğrultusunda da girişim yapılabilmektedir. Örneğin epizyotomi, genellikle, perine cildine ve kaslarına esneme şansı verilmeden, başın çıkışından önce gerekli gösterilip yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki;doğumda yeterli zaman tanınan kadınların çok azında epizyotomi gerekmektedir.

Doğum döneminde beslenme

Birçok kültürde, kadınlar, doğum döneminde dayanıklı kalabilmeleri için bol bol yiyip içmeye teşvik edilirler. Doğum döneminde kadını aç bırakmanın tıbbi veya bilimsel bir dayanağı yoktur. Hatta bunun tam tersi doğrudur. Bazen doğum sırasında kadın ani bir enerji ihtiyacı duyar ve şeker ister. Kadınların bir kısmı ise yemeden çok sıvı ihtiyacı duyarlar; doğum sırasında terlemeyle kaybedilen vücut sıvıları yerine konmalıdır. Ancak acil bir sezeryanla doğum riski varsa hiçbir şey yiyip içmemeniz istenir.

Doğum odası

Hastanelerin çoğunda doğum, ağrılardan çocuğun doğuşuna dek aynı odada takip edilir, ancak bulunduğunuz merkeze göre acil bir sezeryan gerekli görülürse ameliyathaneye alınabilirsiniz. İdeal olarak doğum, yeterince aydınlatılmış, oksijeni bol ve bebeğin solunum yollarını temizlemek üzere aspiratörü bulunan sakin bir odada gerçekleştirilmelidir.

İndüksiyon

Doğumun ilaçlarla suni olarak başlatılması fikri yeni değildir, fakat sıklıkla kullanılmaya yirminci yüzyılın ikinci yansında başlamıştır. Doğum ancak, induksiyonun annenin veya bebeğinin hayatını kurtarabildiği preklampsi, yüksek tansiyon veya süreyi aşma gibi tıbbi rahatsızlıklar sebebiyle başlatılabilir.1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük