Doğumun Uyarılması

 

Uyarma, zarların suni olarak yırtılması ve rahim kasılmalarını oluşturmak için oksitosin veya prostaglandinlerin verilmesi ile doğumu başlatır. Aynı teknikler, kasılmalar zayıfsa veya gelişim yavaşsa, doğumu hızlandırmak için de kullanılır. Eğer doğumun uyarılması aşağıdaki tıbbi nedenlerden veya bir acil durumdan dolayı değilse isteğe bağlı bir uyarma yapılmıştır. Belli bir zamanda hastaneye yatmanız için randevu verilir. Tüm zamanda eşiniz yanınızda olabilir. Doktorunuzun size doğumu uyarmayı neden teklif ettiği hakkında şüpheleriniz varsa, ayrıntılı bir açıklama isteyin ve tüm alternatifleri konuşun. Son karar tabii ki, size bağlıdır.

Tarihi
İlk ilaçların üretildiği kırk yıl önce, doğumu uyarmak hastane veya sosyal çıkarlar için sıkça kullanılmaktaydı. Bazen çalışma saatlerine uymak veya bir kadının doğumu kendi doğum gününde yapmak istemesi gibi, nedenlerle planlanmaktaydı. Bu tarz nedenler artık geçerli kabul edilmemektedir.

Doğumun uyarılması ilk olarak moda olduğunda, bugünkü ultrason veya amniyosenlez gibi doktorların bebeğin gelişimini değerlendirecekleri teknolojik desteği yoktu ve bebekler solunum problemleri ile çok erken olarak doğabiliyorlardı. Sezeryanla doğum oranı da artmıştı. Günümüzde beş doğumun birinden daha azı uyarılmaktadır.

Yine de, bebeklerin sadece yüzde beşi gerçekten beklenen tarihe ulaşmaktadır ve bazı doktorlar ve birçok anne için büyülü tarih geçildiği zaman sakin kalmaları zor olabilmektedir. Plasentanın yetersiz hale geleceği ve çevresinin bebeğe yetmeyeceği hakkında endişeler olabilir.

Doğumunuzun uyarılacağını öğrendiğinizde endişeli hissederseniz, sizi uyarmanın tamamen tıbbi nedenlerle yapıldığını bilmeniz sizi rahatlatabilir. Sizin ya da bebeği­nizin iyiliği için yapıldığından gereksiz derecede üzülme­lilerisiniz. Doğumunuz planladığınız veya hayal ettiğiniz şekilde gitmezse kendinize kızmayın.

Doğumun erken uyarılması nasıl yapılır?

 

Birçok doğum uzmanı normalde doğumu uyarmak için üç metodun kombinasyonlarını kullanırlar.

Prostaglandin fitilleri
Doğumu uyarmanın en modern yollarından biri prostaglandin fitillerinin kullanımıdır. Bunlar, gebe rahmi etkiler ve doğuma girmesini sağlar. Fitiller gece vajinaya yerleştirilir ve sabahleyin doğum yapma şansınız olabilir. Doğum odasının çevresinde serbestçe dolaşabileceğinizden bu en tatmin edici yöntemdir.

Zarların suni olarak yırtılması
Amniyotomİ olarak da bilinen bu metot, sıklıkla oksitosin ile birlikte uygulanır ve bir tığdan çok farklı olmayan bir aletle yapılır. Rahim ağzı yoluyla rahme sokularak, zarda suların boşatabileceği küçük bir delik açılır. Amniyos zarları duyarsız olduğundan birçok kadın için bu işlem ağrısızdır. Yapıldığı anda. rahim kasıldığı sürece, bebeğin başı daha fâzla desteklenmez ve rahim ağzına baskı yaparak rahmi kasılmaya ve rahim ağzını açılmaya zorladığından, doğum genellikle tam yoğunluğuna yırtılmadan hemen sonra ulaşır. Kendi başına bırakıldığı takdirde, sular genellikle ilk evrenin sonuna kadar gelmez.

Amniyotomİ sadece bir doğum uyarma metodu değildir. Bebeğin kalp atışlarını takip etmek için kafa derisine bir elektrot yerleştirmek için de uygulanır. Aynı zamanda sıkıntı dolayısıyla bebeğin kalp hızı azalırsa da yapılır. Bu durumda, mekonyum -bebeğin ilk barsak içeriği - izleri amniyos sıvısında görülebilir.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük