Doğum Sonrası Bebeğinizin İlk Saatleri

 

Bebek doğduktan sonra tüm ilgi size değil, bebeğe yönlenir. Bebek doğduğunda ilk olarak ağlayabilir ve doğumdan birkaç saniye sonra güçlü bir şekilde ağlar. İlk olarak, muhtemelen mavimsi-beyaz bir rengi olacak ve vernix caseosa ile kapılı olacaktır. Kafası ve vücudunda doğumunuza bağlı olarak kan izleri olacaktır, doğum kanalındaki yolculuğu sonrasında kafası hafif sivri görünebilir.

Bebeğinizin ilk dakikaları

Solunumu normalse, hemen kucağınıza almamanız için hiçbir neden yoktur. Eğer üşüme tehlikesi varsa, bir havlu veya battaniye ile örtebilirsiniz. Sizin nazik ovuşturma hareketleriniz ve kalbinizin atışı ve sesiniz bebeğinizi rahatlatacaktır. Gözleri hemen hemen kesinlikle yüzünüze sabiüenecektir. Size doğru yüzmeye çalışır gibi kıvranabilir.

Kordonun kesilmesi

İlk işlem kordonun sıkıştırılmasıdır. Bazı doktorlar plasental kanın kordondan dönüşünden fayda gördüğüne ve nabzı durana kadar kordonun sıkıştırılmaması gerektiğine inanırlar. Yine de, diğer doktorlar bunun bebekte anemi (kansızlık) gelişimine yol açabileceğini düşünürler. Uygun zamanda, kordona biri göbeğe yakın, diğeri 2.5 cm kadar uzağa iki kıskaç konur.

Bu kıskaçlar kordonun kanamasını önler; bebeğe yakın olanı en önemlisidir. Daha sonra kordon iki kıskaç arasından kesilir. Bebeğin boynuna dolandıysa doğum sırasında da sıkıştırılıp kesilebilir. Bu oldukça sıktır.

Bebeğinizin genel durumu

Ebe bebeğinizin genel durumunu kontrol edecektir. Bebeğin ağzı, burnu ve hava yollarında kalan sıvıları tek kullanımlık plastik bir tüp ile çeker. Eğer bebek hemen nefes almaya başlamazsa, ebe ona oksijen verir.1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük