Yenidoğan Bebeğiniz ve Siz

Bebeğinizle bir ilişki geliştirmek doğduğu saniyede başlar.Eşiniz ve siz ona bakmayı,ihtiyaçlarını karşılamayı öğrendiğinizde, ilişkiniz derinleşir, büyür ve bebeğinizin yapabilecekleri sizi hayrete düşürür.

Güçlü bir duygusal bağ kurmak için doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alın. Bebeğiniz sesinizi duyarak, teninizi koklayıp hissederek ve kucaklanıp emzirilerek sizi tanımaya ve sizin onu ne kadar sevdiğinizi öğrenmeye başlar.

Yeni doğan bir bebeğin minik, kırılgan bedeni ve size tam bağlılığı birçok yeni duygu uyandıracaktır. Sizin ilk tepkileriniz ve davranışlarınız, muhtemelen sizinle çocuğunuz arasında oluşan en önemli etkileşimdir.

Araştırmalara göre, doğumdan hemen sonra bebekleriyle sınırsız bir temas kuran ebeveynler, ileride çocuklarının ihtiyaçlarına karşı doğumdan sonra bebekleri alınanlara göre daha anlayışlı olmaktadırlar. İlk temastan mahrum kalan bazı anneler bebeklerine yabancılaşabilir ve bu nedenle daha az ilgili olabilirler.

Yenidoğan bebeğinizin görüntüsü nasıldır?

Yeni doğan bir bebekte ağırlık ve boy olarak normal denilebilecek oldukça büyük farklılıklar vardır. Ortalama ağırlık 2.5-4.5 kilogram ve ortalama boy 48-51 santimetre arasında değişmektedir. Yeni doğan bebeğiniz beklediğiniz gibi görünmeyebilir ve sizi şaşırtabilecek bazı karakteristikleri taşır.

  • Cinsel organları şiş ve büyük görünebilir.
  • Bebeğin bacaklar rahim içinde katlı olduğundan kıvrık olabilir.
  • Göbek kordonu doğumdan hemen sonra sıkıştırılır ve kesilir.
  • Ayak ve ellerinin cildi uzun süre sıvı içinde kaldıkları için kuru, soyulmuş olabilir.
  • Bebeğin ayak bileğine bir kimlik bileziği takılır.
  • Bebeğin karnı şişkin görünebilir.
  • Parmaklan avucuna doğru bükülmüştür.
  • Gözleri şiş görünebilir.
  • Fontanel altında genellikle nabız atışı görülebilir. Ama hiçbir zaman sertçe basılmamalıdır.

Baş

Baş Vücudunun geri kalanına göre hâlâ büyüktür - bebeğin boyunun dörtte biri kadardır. Bebek ne kadar küçük olursa, başının vücuduna oranı o kadar büyük olur. Ortalama baş çevresi 35 cm kadardır. Baş çevresinin ölçülmesi bebeğin muayenesinin hayati bir parçasıdır, çünkü başın büyümesi beynin gelişimini yansıtmaktadır.

Baş genellikle doğum kanalından geçerken sıkıştığı için sivri görünümlüdür. Sıkışma, kafatası kemiklerinin birbiri üzerine kayması ile oluşur. Bazen bu basınç bebeğin başının bir veya iki yanında şişmeye de neden olabilir. Bu şişme beyni etkilemez ve birkaç hafta içinde düzelir. 

Bebek forsepsle doğmuşsa hafifçe bereler olabilir. Başın tepesinde fontanel (bıngıldak) denen yumuşak bir nokta hissedebilirsiniz, bunu sebebi kafatası kemiklerinin henüz kaynamadığını göstermektedir ve bebek 18 aylık olana kadar kaynamayacaktır.

Cilt

Bazı bebekler, tamamen, venix caseosa denen yağlı, beyaz bir maddeyle kaplı olarak doğarlar, diğerlerinin ise sadece yüz ve ellerinde vardır. Bu madde bebeğin doğumunu kolaylaştırır ve küçük cilt enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Bazı hastanelerde bu hemen temizlenirken, diğerlerinde iki üç gün içinde kendiliğinden dökülmesi beklenir.

Bebeğinizin kan dolaşımının düzene girmesi biraz zaman alır. Bu durum vücudun üst yarısının alt yansına göre daha soluk görünmesine neden olabilir. Endişe edecek bir durum değildir.

Bebeğinizin vücudunda lanugo denen yumuşak tüyler fark edebilirsiniz; bunlar, rahim içindeyken bebeğin vücudunu kaplar. Bazı bebeklerde sadece kafasındayken diğerlerinin tüm vücudunu kaplayabilir. Her ikisi de oldukça normaldir ve lanugo tüyleri genellikle birkaç hafta içinde dökülür. Bazı bebekler tamamen saçlı doğarlarken bazıları tamamen kel olabilir. Bununla beraber doğduğunda başındaki saç rengi kalıcı olmayabilir.

Eller ve ayaklar

Eller ve ayaklar İlkel kan dolaşımından dolayı ayaklan vücudun geri kalanına göre daima hafifçe daha mavidir. Ciltte birkaç gün içinde kaybolan soyulmalar ile kuruluk bulunabilir. Tırnakları uzun ve sivri olabilir; kaşınmaması için uçlarını nazikçe koparabilirsiniz, ama kesmeyin.

Gözler

Gözler Yeni doğan bebeğiniz gözkapaklarında doğum kanalından geçişin yarattığı şişlik nedeniyle gözlerini hemen açamayabilir. Bu basınç aynı zamanda gözünün akında zararsız küçük, kırmızı, üçgen izlere yol açan küçük kan damarlarında çatlama da yapabilir, tedaviye gerek yoktur ve birkaç hafta içinde kaybolur. “Yapışkan göz” denen durum da olabilir - gözkapakları çevresinde sarı bir akıntıdır. Bu durum oldukça sıktır, ciddi olmamasına rağmen daima bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Bebeğiniz şaşı bakıyor gibi gelebilir, çünkü 20 cm uzaklığa kadar net olarak görebilmesine rağmen, daha uzağa iki gözünü aynı anda odaklayamaz. Bu durum zamanla göz kasları geliştikçe düzelmelidir (genellikle bir ay içinde); üç aylıkken gözü hâlâ kayıyorsa doktora danışmansınız. Eğer eıı başta gözlerini açmak için isteksizse, açması için zorlamayın. Kendiliğinden açması için başını başınızın üstünde tutmaya çalışın. Tüm bebekler mavi gözlü olarak doğarlar ve erişkin göz renkleri altı aya kadar yerleşmeyebilir.

Göbek kordonu

Göbek kordonu forseps ile sıkıştırılarak makas ile kesilir. Kısa bir miktar kordon kalır ve kuruyarak iki ila dört hafta içinde neredeyse tamamen kararır. Kordon göbekten doğumdan sonraki onuncu güne kadar ayrılmaz. Bazı bebeklerde göbek fıtığı mevcuttur (göbek çevresinde hafif şişme) ama bunlar genellikle bir yıl içinde düzelir. Eğer fıtık devam eder veya genişlerse doktorunuza danışın.

Memeler

Erkek ve kız bebeklerde, gebelik hormonlarına bağlı olarak memeler hafifçe büyük olabilir ve az miktarda süt gelebilir. Bu oldukça normaldir ve birkaç gün içinde geçer.12345678


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük