Doğum Sonrası Psikolojik Durumunuz

 

Doğumu izleyen gün ve haftalarda, gebelik hormonlarınızın kesilmesine bağlı olarak duygusal açıdan dengesiz bir durumda olursunuz.Hayatınızdaki en önemli olaylardan biri olduğu için, doğum yapmak altta yatan herhangi bir kişisel veya duygusal problemi belirginleştirebilir ve çözülmemiş bazı konuları yeniden canlandırabilir. Bununla beraber, bebeğinizin doğumuna nasıl tepki vereceğiniz önceden tahmin edilemez - bazen mutlu, problemsiz bir gebeliğin sonrası pek hoş olmayabilir. 

Eğer doğum sonrası duygusal problemler varsa, doğası, şiddeti ve süresi bir kadından diğerine, ve bir gebelikten diğerine oldukça değişiklik gösterir. Bir kadın bir çocuğunun doğumundan sonra problemsiz bir doğum sonrası dönem geçirirken, bir sonrakinde kötü bir dönem geçirebilir.
 
Doğumu takiben hormon seviyelerindeki ani değişiklik bebek hüznü ve doğum sonrası depresyonun ana sebebi olarak düşünülmektedir.
 
Gebe kaldıktan sonra, vücudunuzdaki bazı hormonların, özellikle progesteron ve östrojenin, düzeyleri hızla artar ve gebelik ayları süresince yüksek kalır. Daha sonra, doğumdan sonraki ilk 72 saat içinde bu hormonların düzeyi hızla azalır.
 
Kanınızdaki progesteron miktarı mililitrede 150 nanogramdan (gramın milyarda biri) 7 ng/ml’nin altına, ve östrojen miktarı da 2000 ng/ml’den 20 ng/ml’ye düşer. Bundan sonra, progesteron miktarı sıfıra iner ve östrojen de 10 ng/ml civarında kalır.
 
Östrojen ve progesteron miktarı düşünce, vücudunuz buna uyum sağlamakla zorlanır. Bunun sizin duygu ve zihinsel faaliyetleriniz üzerine belli bir etkisi vardır ve kişisel veya ilişki sorunları ile birlikte bebek hüznü ve hatta doğum sonrası depresyona yol açabilir.
 
Şiddetli yorgunluk, başka olası doğum sonrası problem, vücudunuzda potasyum eksikliği ile daha da kötüleşir. Düşük potasyum seviyesi muz ve domates gibi potasyumdan zengin gıdalar tüketilerek kolayca düzeltilebilir.
 
Bebek hüznü

Doğum sonrası duygusal problemlerin en önemli tek nedeni hormon seviyesindeki ani ve kaçınılmaz düşüş olduğu için, doğum yapan birçok kadın gibi, bir derecede bebek hüznü yaşarsanız şaşırmamalısınız. Annelerin yüzde 80’inde olduğu gibi, aslında bir istisnadan çok bir normdur, ve şans eseri bunu yaşamayan kadınlar azınlıktadır. Gebelikte dokuz ay boyunca, çok yüksek seviyede hormonlara maruz kaldıktan sonra aniden normal olan düşük seviyelere gerilerler. Bu şiddetli ama normal oynama kadınların birçoğunu ağlamaklı, ani duygu değişikliklerine açık, alıngan, kararsız ve endişeli hale getirir.

Bebek hüznü genellikle doğumdan sonra üç ila beş gün içinde gelişir ve bir hafta ila on gün sürer. Başlangıcı sıklıkla süt üretiminiz ile rastlaşır (bu da hormon değişimleri ile idare edilir) ve bu nedenle bebek hüznü on dokuzuncu yüzyılda “süt ateşi” olarak bilinmekteydi.

Eğer bebek hüznüne yakalanırsanız, genellikle ilk baştaki yeni bebeğin verdiği coşku geçtikten sonra annelik gerçeğini baş edilmesi zor olarak bulacaksınızdır. Yukarıda belirtilen bulguların yanında, kafanız karışmış, bebeğe bakabilme konusunda endişeli ve iyi anne olmayı öğrenmek uzun süre alacak gibi göründüğünden korkmuş olabilirsiniz. Kendinize fazla yüklenmeyin; hiçbir kadın doğuştan bebek bakımı uzmanı değildir - bu sadece zamanla kazanılabilen bir şeydir.

Aynı zamanda eşiniz hakkında da farklı duygular hissedebilirsiniz. Bu onun için daha az şeyler hissettiğiniz anlamına gelmemekledir, sadece farklı hissedersiniz ve bu ilişkinizin bozulduğunu göstermez. Daha çok olgunlaşmış ve zenginleşmiş gibidir. Eşinizle açık olarak konuşmak önemlidir, çünkü anneliğin verdiği stres ve gerilimleri uzak tutmanın ve ciddi bir duygusal bozukluk haline gelmesini önlemenin en iyi yollarından biridir.

Olayları abartmamak da önemlidir. Yorgunluk ilk günlerde kaçınılmazdır, ama göz ardı edilmemelidir. Eğer yorgun hissediyorsanız, çok gerekli değilse yaptığınız işi bırakın ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak yatın. Gücünüzü toplamanız için uyumanız şart değildir; iyi bir dinlenme tüm ihtiyacınız olan şeydir.12345


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük