Her Annenin Sütü Kendi Bebeğine Özeldir

Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına özel olarak üretilir. Her annenin sütü kendi bebeğine özeldir ve bir diğerine benzemez. Hatta emzirmenin başlangıcındaki sütle son kısmı bile birbirinden farklıdır. Emzirmenin sonuna geldikçe anne sütünün yağ oranı da artar. Bu da bebeğin doymasını sağlar. Böylece bebek obeziteden de korunur.

İlk süt bebeği enfeksiyonlardan korur

Anneden doğum yapar yapmaz gelen kolostrum denilen ilk süt bebekler için hayati önem taşır. Bu nedenle bebeğin bu dünyadaki ilk besininin mutlaka anne sütü olması gerekir. İlk süt enfeksiyonlara karşı koruyucu madde içerir. Bu da enfeksiyonlara karşı direnci düşük olan yeni doğan için çok önemlidir. Bu nedenle bebeklere doğumdan sonra şekerli su kesinlikle verilmemelidir.

Süt, sağmaya devam ettikçe gelir

Süt sağılmaya devam ettikçe, beyinden salgılanan hormonlar da çocuğun süte ihtiyacının sürdüğünü düşünür ve bol miktarda salgılanmaya devam eder.
 
Bebeğini belirli bir dönemin sonunda evde bırakıp çalışmaya başlayan anneler emzirme dönemlerinin biteceğini düşünür. Halbuki bu yanlış bir düşüncedir. İş yerlerinde belli aralıklarla sütlerini sağmaya devam ederlerse, bebeklerini istedikleri kadar emzirebilirler. Süt sağılmaya devam ettikçe, beyinden salgılanan hormonlar da çocuğun süte ihtiyacının sürdüğünü düşünür ve bol miktarda salgılanmaya devam eder. Ancak anne sağma işlemine ara verirse beyin, anne memelerinin dolgunluğundan rahatsız olmasın diye hormon salgılanmasını azaltır ve süt yapımı giderek azalır. İş yerinde sağılan anne sütü, özel kaplara konularak buzdolabının kapağında 24 saat, derin dondurucuda ise 6 aya kadar saklanabilir.


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük