Bebeğinize Yemek Yemeyi Sevdirmenin 10 Kuralı

Doğumdan itibaren bebeğiniz görüyor, işitiyor, sizi her geçen gün daha fazla anlıyor. Bebeğiniz ile oynayın, bol bol konuşun, ona her şeyi anlatın, birlikte keyifli zamanlar geçirin. Unutmayın, ilk yılarda bebeğinizin beyni çok hızlı gelişiyor, her şeyi sizin desteğinizle öğrenecek. Yemeye gereksinimi olduğu kadar sizin ilginize, oyunlara ve uyaranlara da gereksinimi var. 

1- Yeme ve yedirmenin zevkli, doğal birer gereksinimi olduğunu unutmayın. Gerginlik içinde beslemek ve yemeye zorlamak ise erişkinlerde olduğu gibi bebeklerin de iştahını etkiler. Yemek isteği hızla kaybolabilir. Beslenme zamanlarını zevkli, rahat, telaşsız, bebeğiniz ile hoş bir ilişki içinde geçirmeniz, bebeğinizin yemeğe olan istek ve ilgisini arttıracaktır. Yemek zamanlarında bebeğinizle konuşun, şarkı söyleyin, mimikler ile ona dokunun. Yemek zamanları sizin ve onun için keyifli zamanlar olsun. Çocuğunuzla sık sık konuşun. Yemeği ilginç ve eğlenceli kılmak için bir oyun oynayabilirsiniz (kaşıkla uçak uçurma, komik yüzler ve değişik sesler gibi)=. Çocuğunuza yemek zamanlarının özel zamanlar olduğunu hissettirin. Yemek zamanlarının çocuğunuzu beslemek ve etkileşime girmek için hoş zamanlar olduğunu hatırlayın. Yemek zamanlarını asla bir çatışmaya, savaşa dönüştürmeyin. Bebeğiniz zorlandığında yemeyi reddedecektir. Bu savaşı hep bebekler kazanır. 

2- Bebekleri düzenli beslenme saatlerinden çok açlık ve tokluk belirtilerine göre besleyin. Açlığın bebeğinize rahatsızlık, doyma hissi rahatlama ve mutluluk vermesine izin verin. Her zaman acıktığını ve doyduğunu hissedebilmesini amaçlayın. Böylece yemeyi kendisi isteyecektir. Ancak çocuk ne yediğini de bilmeli, robot gibi ağzını açıp kapamamalıdır. Her zaman TV’de reklâm izleyerek yemek yiyen, ne yediğini, neden yediğini bilmeyen bir bebek olmasına izin vermeyin. 

3- Bebeğiniz yemeyi istediğini ve istemediğini size davranışları ile anlatır. Bu davranışları gözleyin ve anlamaya çalışın. Bebekler sıklıkla acıkınca mızırdanır, huysuzlanır, ağlarlar. Yemeğin başında bebeğiniz ağlar ya da başı başka yöne çevirirse biraz bekleyin ve sonra yeni bir lokma önerin. Bebekler sıklıkla yemeğin başında çok aç olduklarında ağlayıp ne yapacaklarını şaşırmış gibi davranabilirler. Birkaç lokma sonrasında rahatlarlar. Bebekler doyduklarında ya da artık bir besini istemediklerinde yüzlerini, başlarını başka tarafa çevirir, bacaklarını sallar veya sırtlarını gererler. Bu davranışlarını mutlaka önemseyin. Bebek istemediğinde beslenmeyi durdurun. Daha sonra yeniden ilgilenirse yeniden başlayın. Tekrar istemediğini belirtirse beslenmeyi yeniden durdurun.1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük