Erkek Çocuk Geç Konuşur? Demeyin!

Doğuştan işitme kaybı, doğumun hemen ardından yapılan işitme testiyle ortaya çıkabiliyor.  Ancak bu testin ihmal edilmesi ve sonrasında bebeğin doğru takip edilmemesi dönüşü olmayan sorunlara neden olabiliyor.   

Duyamamak aynı zamanda konuşamamayı da beraberinde getiriyor. Özellikle konuşmanın öğrenildiği 0- 4 yaş arasında işitme kaybının olması bu çocukların bir daha asla konuşamaması gibi ciddi sorunlar yaratabiliyor. İşte bu yüzden bebeklerin doğar doğmaz işitme kontrollerinin yapılması gerekiyor. Ayrıca bebeğin sese verdiği tepkilerin de aylara göre takip edilmesi büyük önem taşıyor. Çünkü işitme kontrollerinin normal çıkması o an için yeterli olsa da ilerleyen dönemlerde geçirilen bazı hastalıklar ya da travmalarda çocukta işitme kaybı oluşabiliyor. Her iki kulağında çok ileri derecedeki işitme kaybı erken dönemde fark edildiği takdirde ameliyatla iç kulağa yerleştirilen koklear implant cihazı ile çocuğun işitme sorunu gideriliyor ve doğru eğitim ile konuşmasında herhangi bir sorun yaşanmıyor. 

İşitme testi normal çıksa bile çocuğun günlük hareketlerini kontrol edin 
Bebeklerin dünyaya geldikten hemen sonra özel bir işitme taramasından geçmeleri gerekiyor. Bu test birçok hastanede rutin olarak uygulanıyor. Eğer bu testte bir sorun çıkarsa ikinci ve üçüncü tarama testlerinin ardından ileri düzey odyolojik testler uygulanıyor. Erken doğum, akraba evliliği ya da sarılığın çok yüksek düzeyde olması işitmede sorun olması ihtimalini artırıyor. Bu nedenle risk taşıyan bebeklerde çok daha dikkatli olunması gerekiyor. 


1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük