Erkek Çocuk Geç Konuşur? Demeyin!

 
Özellikle 0-4 yaş arasındaki çocukları dikkatle izleyin 
Her iki kulağında ileri derecede duyma problemi olan çocukların 1 yaşına kadar işitme cihazı ile seslerle uyumu sağlanıyor. Uygun çocuklarda 1 yaşından itibaren ise normal bir birey gibi duymalarını sağlayan koklear implant ameliyatı yapılabiliyor. Bu ameliyat ile kayıp iç kulak fonksiyonlarının görevini gören bir cihaz kulağa yerleştiriliyor. Konuşmayı öğrenmede kritik periyod kabul edilen 0- 4 yaş arasında çocukların duyamamaları konuşmayı öğrenememelerine neden oluyor. 5- 6 yaşına kadar hiçbir tedavi görmeyen bir çocuğun işitme engelliler okuluna gitmekten ve işaret dili öğrenmekten başka bir çaresi kalmıyor. 
 
Koklear implant işitmeyen çocukların hayata tutunmasını sağlıyor 
Koklear implant tedavisinde duymayı sağlayan işlemci cihaz bir kulağın arkasından yapılan ufak bir kesinin ardından iç kulağa yerleştiriliyor. Ameliyattan 15 gün sonra ise işlemci aktive ediliyor ve çocuk işitme becerisi kazanabiliyor. Koklear implant doğuştan ya da sonradan oluşan işitme kayıplarında güvenle uygulanabiliyor ve sağlıklı duyma sağlıyor. Duyamadığı için konuşamayan çocuklar bu sayede sağlıklı yaşıtlarının seviyesini yakalayabiliyor, iyi bir eğitim alabiliyor ve meslek edinerek  hayata katılabiliyor. 
 
Yanlış bilinenler tedavide geç kalınmasına neden oluyor
Halk arasında sıklıkla konuşulan “babası da geç konuşmuştu” ya da “erkek çocuk geç konuşur” gibi görüşlerin dikkate alınmaması gerekiyor.  Çünkü bu görüşler tedavi için geç kalınmasına sebep olabiliyor. Eğer çocukta konuşamama gibi bir sorun söz konusu ise önce mutlaka işitmesi kontrol edilmeli. Sonrasında ise işin psikolojik boyutu dikkate alınmalı. 
 
Çocuklarınızın Duymasını Ve Konuşmasını Takip Edin
Doğduğunda yapılan işitme tarama testi normal çıksa bile çocukların belli dönemlerdeki işitme ve konuşma gelişimlerinin aşağıdaki bilgiler doğrultusunda değerlendirilmeleri gerekiyor. Aksi gözlenen durumlarda ise takip şart. 
 
0-3 Ay Arasında
  • Ani bir ses duyduğunda sıçramalı.
  • Onunla konuştuğunuzda susmalı veya gülmeli.
  • Sesinizi tanımalı ve ağlıyorsa susmalı.
  • Emzirilirken ses duyduğunda emme davranışını artırmalı veya azaltmalı 
  • Memnuniyetini ifade eden “agu-gugu” gibi sesler çıkarmalı. 
  • Farklı ihtiyaçlarını anlatmak için farklı şekilde ağlamalı.
  • Sizi gördüğünde gülmeli 


1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük