Hamilelik Efsaneleri
Efsane 1: Normal doğum, sırt üstü yatarak yapılır
Gerçek: Neden işleri zorlaştırasınız? Yatarak bebeğinizi dışarı doğru itmek, eğimli durduğunuz için daha zordur. Gösterdiğiniz tüm çaba sizi yorar ve doğumun genellikle daha uzun sürmesine neden olur. Sırt üstü yatmak, epizyotomi veya pens yardımıyla doğurma olasılığınızı artırır.
 
Ayakta durmak daha verimlidir. Bebeğinizin doğru konuma gelmesi ve bebeğin dışarı itilmesi için yer çekiminden yararlanırsınız. Dik durmak için bir sandalyeye oturup arkanıza yaslanabilir, üst üste konmuş yastıklara veya yatağa yaslanabilir, çömelebilir veya partnerinizin boynuna sarılabilirsiniz.
 
Efsane 2: Partneriniz doğduğu zaman 5 kiloydu, sizin bebeğiniz de tosun gibi olacak
Gerçek: Hayır, bu işler biraz daha karmaşık; bu durum tamamen bebeğin aldığı kromozom karışımına bağlı. Hamile kalma anında sizden ve babadan gelen kromozomlar, bebeğin ne kadar büyük olacağına karar verir. Bu durumda eğer baba 2.10 boyundaysa ve devasa bir bebek olarak doğduysa, sizse 1.55'lik bir minyonsanız ve ufacık bir bebektiyseniz, işiniz şansa kalmış. Genleri daha güçlü olanın dediği olur.
 
Efsane 3: Çok fazla egzersiz yapıyorsanız güçlü karın kasları bebeğin dışarı itilmesini zorlaştırır
Gerçek:  Hiç korkmayın! Ne kadar fit olursanız, doğum yapmak o kadar kolay olur. Vücudunuzu çömelme ve iyi doğum pozisyonlarına gelme konusunda geliştirebilirsiniz. Bunun başka avantajları da var: Fit kadınların yaptıkları doğumlar daha kısa sürer ve sonrasında vücutları daha hızlı toparlanır.
 
Efsane 4: İlk bebeğinizde sezaryen olursanız, tüm bebeklerinizi böyle dünyaya getirmeniz gerekir
Gerçek: Cerrahi ilerlemeler sezaryen uygulamasını daha güvenli hale getirene ve kesiği kemer hizasının altına alana kadar bu doğruydu.
 
Eskiden sezaryen kesiği dikeydi ve göbek deliğine kadar çıkıyordu. Bu durumun, göze hoş görünmemesinin yanı sıra, yırtılma riski de bulunuyordu. Bu da kadınların, diğer bebeklerini normal doğumla dünyaya getirmelerine engel oluyordu. Günümüzdeyse kesikler daha küçük, yatay ve bikini çizgisinin altında. Ayrıca normal doğum sırasında yırtılma riski de çok düşük. Bu yüzden, sezaryen olursanız ve olma sebebiniz, bir sonraki gebeliğinizde tekrarlanmıyorsa vajinal bir doğumu deneyebilirsiniz.
 
Efsane 5: Geçiş aşamasında çok gergin olacaksınız
Gerçek: Pek de doğru sayılmaz. Yine de bazen doğum odalarındaki ortam biraz gerginleşebiliyor! Geçiş aşaması, ilk aşamanın sonu (rahim boynunun açılması) ve ikinci aşama (bebeği dışarı itmeniz) arasındaki süreçtir.
 
Kısa süren, ancak yoğun bir aşamadır ve kendinizi çok duygusal, sinirli, zayıf hissedebilirsiniz, mideniz bile bulanabilir. Doğal olarak bunun acısını bir başkasından çıkarmak isteyebilirsiniz, ancak unutmayın ki bu aşama, doğumun bitmesine az kaldığının ve bebeğinizin kısa süre sonra dünyaya geleceğinin habercisidir.


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük