Çocuğunuzun İlerleyen Yaşlarda Şişmanlık Sorunu Yaşamaması İçin

Ülkemizde bölgelere göre değişmekle birlikte, çocukların yüzde 15-25’i obez. Üstelik çocukluk çağında obez olanların yüzde 60’ı yetişkinlik döneminde de obez oluyor. Yapılan çalışmalar, yetişkinlerde bu sağlık sorununun tedavisinde başarı şansının düşük olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla obezitenin çocukluk döneminde önlenmesi sağlıklı bir yaşam sürmesinde ‘anahtar’ rol üstleniyor! 

Modern yaşam tarzı, özellikle hareket azlığı ve abur-cubur beslenme, çocukların günlük yaşamlarında aldıkları kaloriyi arttırırken, harcadıkları kalori miktarını ise azaltıyor. Bu nedenle obezite oranı gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda giderek yükseliyor. Öyle ki ülkemizde çocuklarda fazla tartılı, (vücut kitle indeksi yüzde 85’in üzerinde olanlar) ile obezlerin (vücut kitle indeksi yüzde 95’in üzerinde olanlar) oranı son 30 yıl içinde 2 kat artmış durumda. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de bölgelere göre değişmekle birlikte çocukların yüzde 15-25’i fazla tartılı veya obez. Bu önemli bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendiriliyor. Çünkü obezitenin neden olduğu hastalıklar çocukların hayatını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Gereken tedbirler alınmadığı takdirde önemli sağlık sorunlarına yol açabilen obezite neyse ki önlenebiliyor.
 
Ne Kadar Kaloriye İhtiyacı Var?
Basit bir tanımla ile obezite vücudun harcayamadığı, yani fazla gelen enerjiyi yağ dokusunda (kumbara gibi) biriktirmesi ve bunun sonucu olarak vücut tartısının artması olarak ifade ediliyor. Çocuğumuzun vücuduna ihtiyacından fazla aldığı her 7 bin kalori yaklaşık 1 kg yağ olarak depolanıyor. Bu hesapla eğer çocuğumuz günde ihtiyacından 100 kalori fazla alıyor ise vücut ağırlığına 70 gün sonra 1 kilo yağ ekleniyor. Çocuklarda günlük kalori ihtiyacı yaşa, cinse ve aktivite durumuna göre değişiyor. Örneğin 3 yaşındaki bir çocukta günlük alınması gereken toplam kalori ortalama 1200-1300 iken, büyümenin hızlandığı ergenlik dönemindeki erkek çocukta bu rakam 2500-2800 kaloriye kadar çıkabiliyor. 
 
Obezitenin Temelleri Çocuklukta Atılıyor!
Yapılan araştırmalara göre; çocukluk çağında obez olanların yüzde 60’ı yetişkinlik döneminde de obez olarak kalıyor. Ergenlik çağında obez olanlarda bu oran yüzde 80’lere kadar çıkıyor. Bu rakamlar obezitenin temellerinin çocukluk çağında atıldığını göstermesi bakımından son derece çarpıcı. Ayrıca obezite ne kadar erken yaşta başlarsa derecesi de o kadar fazla oluyor. Yapılan çalışmalar erişkinlerde obezite tedavisinde başarı şansının düşük olduğunu gösteriyor. Bu nedenle obezitede tedaviden çok, bu sağlık sorununun çocuk döneminden itibaren önlenmesi büyük bir önem taşıyor. Obez çocukların çok büyük bir kısmında bu hastalık beslenme yoluyla vücuduna giren kalori ile harcadığı kalori arasındaki dengenin bozulması sonucu oluşuyor. “Basit obezite” olarak adlandırılan bu sorunda çocuk harcadığından fazla kalori alıyor. Obez çocukların ancak az bir kısmında buna yol açan hormonal veya genetik hastalıklar bulunuyor. Bu bilgiler de çocuklarda obezitenin aslında önlenebilir olduğunu net olarak ortaya koyuyor. 


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük