Hamilelikte Varis

 

Gebelikte varis sıklığı, gebelerde telenjiektazi ve hyphen varis gelişme oranı bazı çalışmalarda %60'ları buluyor. Gebelik öncesi varisi olmayan her 100 anne adayından gebelik sonrası kalıcı varis sorunu yaşayanların sayısı 4 - 10 olarak karşımıza çıkar.  

Gebelikte varisi tetikleyen nedenler nelerdir?
Gebelikte varisi tetikleyen çok farklı neden vardır. Bunlar biri gebelerdeki hormonal değişiklikler nedeniyle ve (toplar damar) duvarlarının gerilme / genleşme yatkınlığının artmasıdır. Bunun dışında gebelerde varisi tetikleyen en önemli nedenler şöyle sıralanabilir:
  • Bebeğin ve rahmin büyümesi kalbe geri dönüş yolunda pelvis (leğen kemöiği) içinde bası oluştur
  • Gebelikte vucütta artan kan/sıvı miktarını bacak damöarlarında daha fazla basınç oluşturması
  • Hiperlordozis (L5-S1): Bel kemiğindeki gebelik nedeniyle oluşan eğrilik
  • Çoğul gebelikler
  • Obezite / gebelikte fazla kilo alımı
  • Varisten korunma önlemlerinin alınmaması
 
Varisin anneye ve bebeğe etkileri nelerdir?
Anne adayı ayağa kalktığında bacaklarda göllenen kan artar, bunun için vücuduna ve bebeğe yeterli kan göndermeyi amaçlayan anne kalbi daha fazla çalışır. Toplar damardaki kan göllenmesinden dolayı azalan kan hacmi, baş dönmesi ve hatta bayılarak yere düşme gibi hamile bayanlar için tehlikeli olay zincirine neden olur. Çocuğunu bekleyen annenin bacaklarında daha önceden var olan, dolaşımdaki değişiklikler ve hormonların etkisiyle artan problemler çirkin görünüm, kramp, kaşıntı vb. gibi basit şikayetlerin yanında derin sistemde pıhtıların oluşmasına neden olabilir. Oluşan varisler de daha fazla şişmekte ve göllenen kan miktarı artmaktadır. Bazen bir parmak kalınlığına ulaşan bu damarlarda gebeliğin son aylarında anne karnındaki bebeğin yatış şeklide etkilidir. Doğumdan sonra bu damarların çoğu kaybolsa da, göllenen ve böylece pıhtılaşma riski artan kanın, bebek ve annenin hayatını tehlikeye sokacağı bilinmelidir.
 
Prematür (erken) doğumlara neden olur mu?
Yapılan araştırmalarda, işlerinden dolayı uzun süre ayakta kalan kadınlarda, prematür doğumlara daha sık rastlanılmaktadır. Ayakta kalan anne adaylarının kalbe giden kan miktarında azalma ve bebeğe yeteri kadar kanın ulaşmaması sık olarak rastlanan prematür doğumların nedenleri arasındadır. Bunun yanında trombofili (kalıtsal olarak kanın pıhtılaşmaya eğilimi) denilen hastalıkta düşük nedenleri arasında önemli bir yer almaktadır. Bu hastalar basit bir tedavi ile çocuk sahibi olabilmekte ve konulan tanı annenin gelecekte oluşabilecek hastalıklarının önlenmesini sağlamaktadır.
 


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük