Hamilelikte Balık Tüketimi

Hamilelikte balık tüketimi neden önemli?

Balık kaliteli protein içerir ve vitamin-mineral içeriği dışında vücutta üretilemeyen omega 3 yağlarından zengindir. İşte bu nedenle üreme, büyüme ve gelişmenin olduğu hayatın her aşamasında hem fiziksel hem de bilişsel beceriler için elzemdir.
 
Hamilelikte haftada kaç kez balık tüketilmeli?
Haftada 2 veya 4 kez balık tüketilmesi yeterli olacaktır.
 
Hangilerinin tüketilmesi sakıncalı?
Köpek balığı, kılıç balığı ve kral uskumru gibi büyük balıklar cıvadan zengindir ki bu hamilelikte kan dolaşımında birikerek bebeğin beyin, sinir sistemi ve gelişimi için tehdit edicidir.
 
Hangi balıkların tüketilmesi daha yararlı?
Cıvadan fakir balıklar tercih edilmelidir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) hamilelerin, diyet ton balığı, somon balığı, kedibalığını (yayın balığı) güvenle tüketmelerini öneriyorlar. Uskumru, sardalye, hamsi, somon ve ton balığı da ülkemizde kolaylıkla bulunabilen balıklardandır.
 
Marketlerde satılan buzhane balıkları besin değerlerini kaybediyor mu?
Taze balık, besleyicilik dışında hijyen kuralları adına da tehlikeli olabilir. Balıkların emin kaynaklardan ve zamanında yenmesi en idealdir. Ancak sağlık kriterlerine uygun olarak dondurulmuş buzhane balıklarının da tüketilmesi zararlı değildir.
 
Balıklar ne şekilde pişirilirse daha sağlıklı olur?
Balığın en sağlıklı pişirme tekniği ızgara, fırın veya buğulama olarak mevsim baharatları veya sebzeleriyle hazırlanmasıdır. Bazen balığa karşı hassasiyet duyanlar ve mide bulantısı çekenler çorbasını da deneyebilirler. Yine pişirme kağıdı kullanarak yağsız olarak tost makinesinde ya da fırında da pişirilebilir. Bir de balığın aromasını koruyacak fırın torbaları da kullanılabilir.
 


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük