Emziğim Olmadan Asla!

Bütün bebeklerin doğum anından itibaren en güçlü refleksi emme refleksidir. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre, bebek anne karnında parmağını emerek, dünyaya emme refleksiyle gelir.

Emme, bebek için büyük bir haz kaynağıdır  Bebek bu yolla annesiyle olan iletişimin ilk adımlarını atmaya başlar Emzirme döneminde bebekle anne arasında duygusal bir bağ oluşur, bebek annesinden süt emdiği zaman rahatlar, sakinleşir.  Uzmanlar bebeğin anne karnından sonra kendini güvende hissedebilmesi ve yeni düzene alışabilmesi için emziğin bir geçiş nesnesi olduğunu düşünmektedir.  

Ne zamana kadar emmeli?
Bebek için emzik kullanımının aslında birçok derin anlamı vardır.  Bu sebeple en geç 2 yaşında geldiğinde çocuğun emzik dönemini bitirmiş olması onun daha sağlıklı bir birey olabilmesi açısında faydalı olacaktır.  Bu bağımlılığın devam etmesi durumunda çocuk anneye daha bağımlı, öz güveni eksik ve en önemlisi problem çözmede başarısız bir birey haline gelebilir.  Bu geçişi döneminde anne - babanın tutumu oldukça önemlidir  Bebeğin bu bağımlıktan vazgeçmesi uzun zaman alabilir, burada anne - babanın sabırlı ve kararlı olması çok önemli bir etkendir  Kendini huzursuz hisseden bebeğin her defasında ağzına hemen emzik verilmesi anne ve bebeğin ortak problem çözme deneyimlerini engeller.  Ayrıca anne bebeğin o anki emme dışı gerçek ihtiyacını da gözden kaçırmış olabilir.  
 
Çocuk kendini nasıl sakinleştireceğini bilmediğinden ağlar, bu gibi durumlarda ebeveynlerin çocuklarını sakinleştirmek için onlara uygun olan davranışları sergilemesi çocuğun problem çözme yeteneğini geliştirmesi ve kendini nasıl yatıştırması gerektiğini öğrenmesi açısından yardımcı olabilir.  Ayrıca çocuk her ağzını açıp tam sıkıntısını aktaracağı sırada sadece sakinleşmesi için ağzına emzik vermek çocuğun kendini ifade etmesine engel olacaktır.  Kendini ifade edememe sorunu ileriki yaşlarında onun için daha büyük bir sorun haline gelebilir ve sosyal anlamda da güçlük çekebilir. 


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük