Çocuğunuz Televizyon Bağımlısı mı?

Anne babaların en sık yakındıkları şeylerden biri de çocuklarının televizyonun esiri olmasıdır. Çizgi filmler dışında birçok farklı programı da gözlerini kırpmadan izlemeleri, başka hiçbir faaliyete yönelmemeleri ve televizyon yüzünden fırsat bulup da bir türlü yemek yememeleri sorunların başında geliyor. Televizyon bağımlılığını engellemek için akla ilk gelen çözüm yasaklamak olsa da bunun çok da faydalı olduğu söylenemez. Bunun yerine onları ikna ederek ve günün belirli saatleri sevdikleri programları izlemelerine izin vererek televizyondan uzaklaştırmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Unutmayın ki, çocuğunuzu küçük yaşta televizyon ile tanıştıran sizlersiniz, bunu engelleyebilecek olan da siz olmalısınız.

 
Televizyon aile ilişkilerinde kopukluk yaratıyor 
Televizyona odaklanan çocuğun ailesiyle ilişkileri giderek zayıflıyor ve karşılıklı paylaşım azalıyor. Bunun suçlusu tabii ki sadece çocuklar değil. Birçok aile televizyonu çocuklarını kontrol altında tutmak, yaramazlık yapmalarını engellemek için bir susturucu olarak kullanıyor. Ancak unutmamak gerekir ki televizyon sadece eğlence aracı değildir, özellikle çocuklar gördükleri her şeyden bir şeyler öğrenirler. Bu nedenle ailelerin de bu konuda daha hassas olmaları gerekli. Öyle ki eğer siz anne baba olarak televizyonun başından ayrılmıyorsanız hiç kuşku yok ki çocuğunuz da sizi örnek alacak ve o da bir televizyon bağımlısı olacaktır. 
 
TV izlerken yemek yemenin ne kötülüğü var? 
Gelişme çağındaki çocuklar için beslenmeleri çok önemlidir. Ancak televizyon seyrederek yemek yemenin onlar üzerinde birçok olumsuz sonucu var. Öncelikle televizyon karşısında yemek yerken çocuğunuz televizyona odaklandığı için ne miktarda ve ne yediğinin pek fazla farkında değildir. Televizyon karşısında kontrolsüz bir biçimde gereğinden fazla yemek yiyen çocuklar yetersiz, dengesiz ve sağlıksız bir şekilde besleniyorlar.


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük