Hamilelikte Kozmetik Kullanımı

Hamileliğiniz süresince vücudunuzda bağışıklık, hormon ve damar sisteminizi etkileyen önemli, bir takım olaylar meydana gelir. Bu değişiklikler, derinizde patolojik ve fizyolojik bazı süreçleri başlatabilir.

Deri renginizde koyulaşma (Pigmentasyon artışı), saç volümünüzde artış, vücudunuzda özellikle karın ve kalçanızda çatlak (Stria) oluşumu, artmış östrojen düzeylerinize bağlı olarak bacaklarınızda meydana gelen varisler ya da ödem, ellerinizde oluşan kızarıklıklar da hamileliğinizde başınıza gelmesi muhtemel olan durumlardandır.

Ekrin ve apokrin ter bezlerinizde de, hamilelik sürecinde fonksiyon artışı gözlenir. Ekrin ter bezleriniz, vücudunuzda yaygındır, apokrin ter bezleriniz daha çok koltukaltı, ense, göğüs ve pubis bölgenizde yer alır. Normalde vücut metre karesi başına, dakikada 1 mili litre ter salgılarken, hamileliğinizde bu miktar 40 katına kadar çıkabilmektedir. Hamileliğinizin 8. haftasından itibaren bu durumu yaşamaya başlarsınız ve sonuç olarak da miliarya(İsilik), hiperhidrosis (Aşırı terleme) ve buna bağlı ekzema geçirme oranınız artar.
 
Özellikle, koltuk altlarınızda terlemenizin artması sonucu oluşan, sürekli ıslak bir görüntü de kendinizi mutsuz hissetmenize, sosyal ve iş hayatınızda sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Pek çok anne adayı bu sorunla baş edebilmek için deodorant, parfüm ve antiperspirant ürünlerin kullanımını artırmakta ve aslında bu tip kozmetik ürünler içerisindeki alerji meydana getirme potensleri bulunan kimyasal maddelere yoğun bir şekilde maruz kalmaktadır. Hamilelik sürecinizde etkisinde kaldığınız kimyasal maddeler, korku ve endişe yaşamanıza neden olabilir. Reçete ile kullanılan bazı ilaçların fetus üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlamış olmasına karşın, halen piyasada yer alan deodorant, parfüm, şampuan ve diğer cilt bakım ürünlerinin, fetus üzerine zarar verici etkilerinin olup olmadığı konusunda yeterli bir çalışma yapılmamıştır, ancak şimdiye kadar herhangi bir problem de rapor edilmemiştir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinde, “Food and drug administration (FDA)” adlı komite, tüm kozmetik maddeleri teratojenik (Bebekte anomali yaratan), kanserojenik (Kansere neden olan) ve toksikolojik (Organizma için zararlı) açıdan incelemektedir. Bu etkileri olmayan maddeleri içeren kozmetik ürünlerin pazarlanması için izin verilmektedir. Ülkemizde de izinli kozmetik ürünlerde kullanılan maddeler, ABD’deki komitenin onayladığı maddelerden yapılmaktadır. Dolayısıyla bu ürünlerin bilinen teratojenik, kanserojenik ve toksikolojik etkileri yoktur.
 
Günlük olarak kullandığınız bazı antiperspirant deodorantlar (Aliminyum chlorohydrate, aluminium zirconium içerir) ter bezlerinizi tıkayıp, terlemenizi engellerler, ancak bazen derinizde kızarıklık ve şiddetli kaşıntı ile seyreden irritan kontakt dermatite (Tahriş dermatiti) neden olabilirler. Krem şeklindeki antiperspirant deodorantların allerjik reaksiyonlar meydana getirme potansiyeli oldukça az iken roll-on deodorantların ise oldukça yüksektir.
 


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük