Çocuğunuzun Boyu Kısa Kalabilir

Çocukların ergenlik başlama yaşı genellikle anne-babanın ergenlik yaşlarına paralellik gösteriyor. Ancak bazen çocuklar erken dönemde ergenliğe giriyor ve bu durum hem ruhsal hem fiziksel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Erken ergenliğe giren kızların çok az bir kısmında altta ciddi bir problem yatarken, erkek çocuklarda ise kafa içi tümörleri gibi ciddi problem riski daha yüksek oluyor. Erken ergenliğin tek bir nedeni olmadığı için tamamen önlenmesi mümkün değil. Ancak, çocukların katkılı gıdalardan uzak tutulmaları, sağlıklı ve dengeli beslenmelerinin sağlanması, aktivitelerinin artırılması, spora yönlendirilmesi ve cinsel uyarılardan korunması önem taşıyor. Ailelerin erken ergenlik belirtilerinde ayrıca zaman kaybetmeden konu ile ilgili uzman bir hekime başvurmaları gerekiyor, çünkü erken ergenlik çocuğun psikolojik sorunlar yaşamasının yanı sıra, ileride kısa boylu kalmasına da neden olabiliyor.  

En önemli nedeni vücuttaki yağ oranının artması
Kızlarda erken ergenliğin en önemli nedeni obezitenin son yıllarda hızla artış göstermesi. Yapılan bazı çalışmalarda  ergenliğin öne kaydığı grupta daha çok sayıda fazla kilolu ve obez kız çocuklarının bulunduğu ortaya konuldu. Diğer bir deyişle, vücut yağ oranının artması ergenlik bulgularının daha erken başlamasına neden oluyor. Ayrıca erken ergenliğin,  “endokrin bozucular” olarak isimlendirilen ve hormonal dengeleri bozan, dışarıdan alınan maddelerle ilişkili olabileceğini gösteren yayınlar var. Endokrin bozucu maddeler; plastik, deterjan, böcek ilaçları ve endüstriyel kimyasallarda bulunuyor. Aynı zamanda endokrin bozucular içeren domates, çilek, fındık, salatalık gibi birçok sebze-meyve, hormonla büyütülen hayvanların etleri ile yumurtaların tüketilmesi ve endüstride kullanılan kimyasallarla temas edilmesi de erken ergenliğe yol açabiliyor. 
 
Yaşıtlarından dışlandığı için içine kapanıyor
Hızlı boy ve kilo artışı ile cinsiyet özelliklerinin belirginleşmesi,  çocuğun hızla akranlarından farklılaşmasına neden oluyor. Bedenleri ile yaşları arasındaki bu uyumsuzluk sonucu bu çocuklar, yaşıtı olan arkadaş grubu içine alınmadıkları için izole olabiliyor. Ayrıca gelişmiş beden görünümü nedeniyle çevreleri tarafından daha büyük olarak algılanmaları sonucu yaşıtlarına göre daha olgun davranışlar bekleniyor. Psikolojik gelişimi buna uygun olmayan çocuklar da, çevreleri tarafından davranış bozukluğu olan bir çocukmuş gibi değerlendirilebiliyor. 


123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük