Anne Sütünü Arttıran 6 Öneri

Anne sütü bebekler için adeta mucizevi bir besin. Öyle ki, bebeğiniz ilk 6 ayda su dahil tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılayabiliyor. İşte bu yüzden annelere, ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında ek gıdalarla birlikte bebeklerini 2 yıla kadar emzirmesi öneriliyor. Peki, bebek için vazgeçilmez olan anne sütünden daha fazla yararlanması için anneler neler yapmalı?

Emzirme döneminde sağladığınız sütteki enerjinin büyük bir kısmı, yediklerinizden karşılanıyor. Aldığınız tüm enerji tam olarak süt enerjisine dönüşmüyor, çünkü vücut dokuları da bir miktar enerjiyi emiyor. Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700–800 ml süt salgıladığı esas alındığında, emzirme döneminde günlük ortalama ekstradan enerji gereksinimi 750 kaloriyi buluyor. Bu miktarın 500 kalorisi yediklerinizden sağlanırken, 250 kalorisi hamilelikte depoladığınız yağlardan karşılanıyor. Bu da emzirme sırasında aldığınız fazla kiloların, enerjiye daha hızlı dönüşmesine dolayısıyla depolanan yağların erimesine katkıda bulunuyor.
  1. Hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaçları uygulamayın.
  2. Sütünüzü arttıran en önemli besin, sudur. Günde en az 2,5 – 3 litre su içmelisiniz, çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşuyor.
  3. Kalsiyumdan zengini olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmelisiniz. Her gün 1 adet yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemeye özen göstermelisiniz.
  4. A Vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinleri, beslenme programınızda sık bulundurmalısınız.
  5. Vitaminlerin zengin bir kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketmelisiniz.
  6. Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemeniz açısından, yemeklerinizle birlikte çay içmemelisiniz.
 
Annelerin dönemlere göre besin ihtiyaçları
Annelerin değişik dönemlerdeki günlük enerji ve besin öğelerini karşılamak üzere temel besin gruplarından almaları gereken miktarlar:
 

 

Besin Grupları Normal Yaşam (gr) Gebelik İçin Ek (gr) Laktasyon İçin Ek (gr)
Et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller 140 - 160 50 50
Süt, yoğurt, peynir, çökelek 250 - 350 250 250
Taze sebze ve meyveler 400 - 600 200 200
Tahıllar, ekmek, bulgur, pirinç 200 - 300 - 100
Şeker ve tatlılar 30- 50 - 5
Yağ 30 - 35 - 5


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük