Çocuğum Okuyamazsa?

Okuma güçlüğü yani Disleksi nedir?  Nasıl anlaşılır?

Pek çok ünlü müzisyen, bilim adamı, sanatçının okuyamadığı için okullardan kovulduğu, zeka özürlü tanısı aldığı, küçük yaşlarında 'başarısız' damgası taşıdıklarını duyarız. Bu ünlülerden Tom Cruise, "okuma öğrenemeyen ancak kendi işini görebilir" tanısı almış, şimdilerde okuyamayan çocuklara yardım kampanyaları düzenleyen, bir sinema dehasıdır. Ampulü keşfeden Thomas Edison, gerilim kitaplarının ünlü yazarı Agatha Christie, masalsı fantazileri gerçeğe dönüştürmüş deha Walt Disney tanınmış disleksiklerden.
 
Okumada zorlanmayan bir kişinin, okuyamamanın nasıl bir zorluk olduğunu hayal etmesi son derece güçtür. Bu nedenle okuyamayan disleksiklere sıklıkla; tembel', 'inatçı', 'ilgisiz' gibi hak etmedikleri sıfatlar verilmektedir. 
 
Genellikle yetersiz tanınma nedeniyle toplumdaki insidans bilinmese de yüzde 10 civarında olduğu düşünülmektedir. 100 seneden beri tanınan bu öğrenme güçlüğünün asıl nedeni yeni yeni ortaya çıkmaktadır. Bugün beyinde bir özür değil, disleksinin; "beynin okuma alanları arasındaki koordinasyonun tam kurulamadığı bir durum" olduğu anlaşıldı. Helsinki'den yapılan bir açıklamada DYXCI geninin mutasyonunu taşıyan ailelerde disleksik kişilerin çok daha fazla olduğu bildirilmiştir yani disleksinin kalıtımsal biryanı da vardır.
 
Okuma sırasında beynin aktifleşen bölgeleri, fonksiyonel MRI yöntemiyle tespit edilmiştir. Beynin sol tarafı okumayı yönetmektedir. Beynin sol ön bölümüne, 'Hece Oluşturan Bölge' adı verilmekte ve harflerin yan yana koyularak hecelere dönüştürülmesi bu bölgede gerçekleşmektedir. Sol orta bölgeye 'Kelime Analiz Bölgesi' adı verilmekte, burada heceler anlamlı hale gelmekte, kelimeye dönüşmektedir. Kulak arkasında kalan oksipital bölge ise 'Otomatik Detektör' adıyla anılmakta, önceden tanınmış kelimelerin 1. ve 2. duraklardan geçmeyip direkt kelimenin tanındığı bölge. Okumaya hız veren işte bu otomatik alandır.
 
Dislekside ne oluyor?
Kelime analizi ve otomatik detektör bölgeleri, iyi koordinasyon sağlayamıyor. Bu kişilerde kelime oluşumu her seferinde "Hece Oluşturan Bölge"den geçiyor ve bu nedenle de okumada istenen serilik bir türlü yakalanamıyor. Bu kişiler beyinlerinin sağ bölgelerini de çalıştırarak okumaya çalışıyorlar.


123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük