Çocuğunuzla Oyun Oynamayı Biliyor musunuz?

Çocuğa ve çocukluğa ait olduğunu düşündüğümüz oyunun, ebeveynlikte ve ebeveyn çocuk ilişkisindeki yeri oldukça önemlidir. Çocuğu ile oyun oynayan ebeveyn çocuğunu tanıma fırsatını, çocuğu ile iletişim kurmayı, çocuğunun kendisi ve çevresi hakkındaki algısını öğrenme fırsatı bulacaktır. Çocuk da ebeveynden, sosyal yaşam içindeki davranış biçimlerini, başarı- başarısızlığı, beklemeyi, kurallara uymayı, sabretmeyi, inandığı bir olgu için uğraşmayı öğrenecektir. Karşılıklı bir alışveriş var burada...

 
Çocuğunuz evcilik oynamak üzere yanınıza geldiği zaman onun hayal dünyasına girin ve ona eşlik edin. Size uzattığı tabağın içindeki çorbayı “Bununla çorba yenmez, düz tabak vermişsin, içerden getireyim" diyerek hayallerini yıkıp, gerçekle yüzleştirmeyin. Anlaşılmadığı hissine kapılacaktır. Oyun, çocuğun savunmasız olarak kendini ortaya koyduğu sahici bir alandır. Paylaşımlarınız arttıkça onun yaratıcılığını, zihinsel melekelerini, hayal dünyasının genişliğini, sosyalleşmesini fark ediyor olacaksınız. 
 
Bunu nasıl yapacaksınız?
Zaten bildiğiniz bir dünyaya girmek: Çoğu yetişkin için oyun oynamak kolay değildir. Hatta bazıları artık büyüdükleri için oyun oynayamayacaklarını söyler. Oyun oynamak öğrenilen veya öğretilen bir durum değildir. Bu nedenle, çocuğu ile belirli sürelerde oyun oynamaya başlayan ebeveynler, çocukluklarından tanıdıkları bu dünyaya adapte olabilirler. Başlangıçta yere oturmak, yorulmak, kirlenmek zor ve yetişkin dünyasından oldukça uzak gelebilir. Ama çocuklar o kadar hevesli ve hazırdırlar ki, ilk oyundan sonra her şey kendiliğinden gelişir.
 
Başkası değil, anne baba ile oyun oynamak. Çocuğun hayatından oyunu çekmek, yetişkinin hayatından yürümek veya düşünmeyi çekmek gibidir. Çocuklar kendi başlarına da oyun oynayabilirler. Ama anne babası ile oyun oynamak çocuğa güven verdiği ve çocuğun ihtiyacı olduğunda anne- babasının orada olması söz konusu olduğu için kimseyle oyun oynamaya benzemez. Bazen oyun öylesine kendiliğinden başlar ve öylesine güzel devam eder ki anne babasıyla oyun oynamak çocuk için harika bir tecrübeye dönüşür.
 
Bazı durumlarda anne babayla oyun oynamak daha da önem kazanır. Çocuğun yaşıtları ile ilişki kurabilmesinde zorluk olduğunda, özgürce ve spontan oyun kurmakta zorlandığında , hayatında değişimler meydana geliyorsa( okula başlamak, kardeş doğumu, kayıp veya boşanma), veya kendini tehlikede hissediyorsa anne ve babasıyla oyun oynamak çocuk için oldukça önem kazanır.
 
Oyun yetişkinlerin dünyasında öyle az yer kaplar ki, bir anne ve babanın çocuğu ile yerde oyun oynayabilmesi neredeyse üstün bir yetenek gibi yorumlanır.


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük