Çocuğunuzla Oyun Oynamayı Biliyor musunuz?

Bazı anahtar kelimeler
 
Heves 
Çocukla oyun oynarken gerçekten oyun oynamaya hevesli olmak en önemli başlangıç noktasıdır. Çocuklar sizin zihninizin orada olmadığını veya dikkatinizi tam vermediğinizi hissederler. Bu da oyunun bağlayıcı etkisine en büyük darbedir.
 
Merak 
Merak çocuğun iç dünyasını, konuşturduğu karakterleri, kurduğu şehri veya yazdığı senaryoları ilgiyle izleyebilmektir. Merak etmek çocuğa, "seni ve seninle ilgili her şeyi merak ediyorum, önemsiyorum" mesajı verir.
 
Karşılıklılık 
Oyun oynarken bazen hiç konuşulmasa da , his olarak oyunu iki kişinin karşılıklı ilişkisi olarak yaşamak çok önemlidir. Bu yüzden oyun oynarken, düzeltmelerde bulunmak, sürekli mantığa büründürmek veya oyunu yönetmek oyunu tek kişinin oynadığı bir sürece çevirebilir.
 
Zamanlama 
Yorgunken, meşgulken oyun oynamak zordur. Oyun oynamayı gerçekten oyuncu olduğunuz zamanlara saklayın. Oyunun süresi uzun olmak zorunda  değildir. On beş dakika süren bir diyalog bile ilişkiyi besleyebilir.
 
Şartsız kabul 
Kurallı oyunlarda bile çocuğu şartsız olarak kabul etmek çok önem taşır. Hileyi, hızı, yavaşlığı, rekabet, tekrarı, değişiklik yapmayı kabul eden ebeveyn çocuğun psikolojik büyümesi için kıymetli bir alan sunar.
 
Esneklik 
Ebeveynin oyuna, çocuğuna, duruma göre esneklik gösterebilmesi, gerçek hayatta da çocuğun uyum, adaptasyon ve problem çözme konusunda anne babasını nasıl model alacağı konusunda önem taşır.
 
Spontanlık 
Akılda bir planla başlansa bile oyunun sizi alıp götürdüğü yere gitmekten çekinmeyin. Kule yapmak için başladığınız legolardan hayali bir uzay gemisi çıkmışsa, planınızı cebinize koyup, uzay gemisine binmek oyuncu ebeveyn olmanın önemli bir yanıdır.
 
Size çocuklarınızla beraber mutlu,  güzel, keyifli oyunlar diliyorum...
 
Pedagog Funda Ayra
 


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük