Bebeğinize Besinleri Karıştırarak Vermeyin

Besin-tat ilişkisini doğru kurabilmeleri için bebeklere yiyeceklerin karıştırılarak değil, ayrı ayrı yedirilmesi ve ek besinlerden günde sadece birinin verilmesi gerekmektedir.

Bu besinler bir tatlı kaşığı kadar ve başka bir gıdayla karıştırılmadan, bebek açken verilmelidir. Bebeklerin beslenmesinde ilk yapılması gereken, tadını tanıması ve sevmesi açısından besinlerin tek tek verilmesi olmalıdır.
 
Ebeveynlerin en çok yaptığı yanlışlardan biri
En çok yapılan beslenme yanlışlarından birinin, kahvaltıdaki besinlerin karıştırılarak verilmesidir. Burada asıl hedef bebeği beslemektir ancak bebeğiniz yetişkinler gibi her besini ayrı ayrı yiyebiliyorsa, böyle yedirmeye devam edilmelidir çünkü en doğru beslenme şekli budur. Ama çocuk besinleri tek başına almıyorsa, tadı birbirine uyumlu olan yiyecekler karıştırılarak da verilebilir.
 
Besinleri karıştırarak bebeğinize vermemelisiniz
Ek besinlere başlandıktan sonra alerjen bir durumun gelişip gelişmediğinin de sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir.
 
Besinleri karıştırarak yedirmek, çocukların besin-tat ilişkisi kurabilmesini olumsuz etkileyecektir. Anne ilk başta gıdaları tek tek yedirerek bunların tadını çocuğuna öğretmeli. Anne besinleri karıştırarak veriyorsa da bunu yavaş yavaş bırakmalı. İlk verilen yiyeceklerin de hafif pütürlü verilmesini öneriyoruz çünkü sürekli akışkan gıda yiyen çocuk, pütürlü gıdayı aldığında sevmeyebilir ve böylece beslenme bozukluğu ortaya çıkabilir.
 
Pekmez ve yoğurt karıştırılabilir mi?
Demir ve kalsiyum barındıran yiyeceklerin bir arada verilmemesi gerekmektedir. Demir ve kalsiyum emilirken birbirleriyle yarış halindeler, bunları karıştırdığımızda birbirlerinin emilimini olumsuz etkiliyor, ayrı ayrı verilmesi daha çok tercihimiz. Sütle pekmez ya da yoğurtla pekmez bu gıdalardan.
.
Bebeklere 1 yaşından önce kesinlikle bal yedirmeyin
Beslenmede asıl önemli olanı, 4 besin grubunun bir arada alınmasıdır. Bunlar; süt ve yoğurt, sebze ve meyve, tahıl ile et gruplarıdır. Bu gıdalar sofrada bir arada bulunmalıdır.
Ayrıca çocuklara bir yaşından önce kesinlikle bal yedirilmemesi gerekir, balın içerisinde bulunan bir toksin çocukları zehirleyebilir.
 
Kibar Gültekin Kurt  - Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Ünitesi Başdiyetisyeni 
 
A.A
 


1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük