1 Yaşından Önce İnek Sütü Yasak

Araştırmalara göre; 0-3 ay bebeklerin inek sütüyle beslenme oranı %2.2. Bu oran, 10-12 ay arasında yüzde 47’ye çıkıyor.

İnek sütü kullanım yaygınlığı nedir?
Oranlar, daha altıncı aya  varmadan yüzde 30’lara yükseliyor, 10’uncu aya gelindiğinde her iki bebekten biri inek sütüyle besleniyor.
 
Bir yaşın altındakilere inek sütü önerilmemesinin nedenleri neler?
Her canlının sütü kendi yavrusu içindir. Farklı canlıların sütü, yavrularının ihtiyacına özel birçok farklılıklar taşır. İnek sütü de böyle bir süttür. Besin öğelerini, ineğin yavrusuna özel ama insan yavrusuna faydalı olmayan, hatta bazen zararları olabilecek miktarlarda içerir. Örneğin protein miktarı 3.5 kat fazladır ama bu proteinin cinsi farklıdır. Bu miktardaki yüksek protein, bebeklerin böbreklerine yük getirir. İleri yaşlarda karşılaşılan böbrek   sorunlarının önemli nedenlerinden birinin, ilk bir yaş beslenmesinde inek sütü olduğu düşünülmektedir. 
 
İnek sütünde bazı mineraller anne sütünden 3-7 kat fazlayken, bebekler için son derece gerekli olan ‘çoklu doymamış yağ asitleri’ yok denecek kadar azdır. Yine inek sütündeki demir neredeyse yok denilebilecek kadar azdır. Olanı da, inek sütündeki yüksek kalsiyum nedeniyle bebek tarafından emilemeden atılır. Demir, gelişimin önemli yapıtaşlarından biridir.


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük