Uzmanlarımız

Dyt. Başak Kefeli( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

Emziren Annelere Beslenme Önerileri

 

Doğum hem bebek hem de anne için yorucu bir süreçtir. Bu süreci geride bırakan anne ve bebek için en gerekli olan şey dinlenmek ve beslenmektir. İlgi odağının bebek olduğu bu günlerde unutulmaması gereken kişi ise annemizdir. Loğusa annenin beslenmesini anlatmak için ilk önce doğum şeklini bilmemiz gerekecektir.

Doğumunu sezaryen ile gerçekleştirmiş annelerimiz doğum sonrasında bağırsak hareketleri duyuluncaya kadar beslenmemelidir. Annenin ilk gaz çıkarması beklenmelidir. Anestezinin etkisinin geçmesine yakın bağırsak hareketleri kendine gelmeye başlar. Ameliyat sonrası kişiden kişiye değişmekle beraber yaklaşık 6-8 saat süren bu açlık dönemi önemlidir. Yani anne aç bırakılmalıdır. İlk gaz çıkımı olduktan sonra sıvı diyet dediğimiz su ve az şekerli kompostodan oluşan diyete başlanmalı ve bunun 1 öğün ardından da yarı katı diyete geçilerek yoğurt, yoğurt çorbası gibi besinler verilmelidir. Annenin doğumu gerçekleştikten 24 saat sonra ise anne artık normal beslenmesine geri dönebilir. 

Doğumunu normal doğum ile gerçekleştirmiş annelerimiz için doğum sonrası beslenme de herhangi bir kısıtlama yoktur. Yeni doğum yapmış bir anne için önemli olan konu dışkılama fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmesidir. Aksi taktirde kabızlık durumunun var olması anne adayının canının yanmasına neden olabilir. Bağırsak hareketlerinin düzgün çalışabilmesi için öğünlerde koyu yeşil yapraklı sebzeler ile hazırlanmış salatalar, sebze yemekleri tüketilmesi önemlidir. Ayrıca sıvı tüketimi de son derece gereklidir. 
 
Doğumdan bir iki hafta sonra yani hayat normale dönmeye başladığında anne adaylarını saran korku anne sütünün bebeğine yetip yetmeyeceğidir. Bebeğimizi iyi besleyebilmek, sütümüzü artırmak adına içilen kompostolar, hoşaflar, yenilen sütlü ve şerbetli tatlılar, alınan bol kaloriler ve sonuç: gebelikte kazanılan kiloların yadigar kalması. Peki anne sütünü gerçekten artıran besinler var mıdır? Varsa bunlar nelerdir? Anne sütünün nasıl artırılabileceğini anlatmadan önce anne sütünün nasıl oluştuğunu anlatmakta fayda vardır. Kadın meme dokusunda var olan süt bezleri hormonal uyarıları bekleyerek süt salgılamak için hazırlanmıştır. Geçirilen 40 haftalık gebelik süreci, akabinde doğum eyleminin gerçekleşmesi ve bebeğin dudağının annenin meme ucuna değmesi kadın vücudunda müthiş bir hormonal dalgalanma yaratır. Bu hormonal ve duygusal uyarıların akabinde memelerdeki süt bezleri uyarılır ve süt salgılanmaya başlar. Önemli olan iki tane hormondan birincisi prolaktin, ikincisi ise oksitosindir. Bu hormonlardan biri memede sütün sentezlenmesini sağlarken bir diğeri de memede sentezlenen sütün dışarı akmasını sağlar. Yani aslında bakıldığında olay tamamen hormonal ve psikolojiktir. Fakat kadın vücudu süt salgılayabilmek için müthiş bir enerjiye ihtiyaç duyar. İşte beslenme de tam bu noktada devreye girer. 
 


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük